Zbiory Biblioteki mają charakter uniwersalny i zawierają:

Książki

zbiory regaly

Dużą część zbiorów stanowi literatura piękna. Na bibliotecznych półkach każdy znajdzie coś dla siebie – oferujemy klasykę literatury oraz współczesną literaturę polską i obcą, również literaturę obcojęzyczną (do wypożyczenia w Filii nr 35 Obcojęzycznej).

Dla wielbicieli literatury gatunkowej oferujemy szeroki wybór kryminałów, thrillerów i powieści sensacyjnych, horrorów, science fiction, fantasy oraz romansów.

W zbiorach naszej Biblioteki znajdą państwo również literaturę faktu, reportaże, biografie i książki podróżnicze.

Tym, którzy lubią poszerzać swoją wiedzę, oferujemy książki naukowe i popularnonaukowe.

W zbiorach Filii nr 35 Obcojęzycznej znajdują się, do państwa dyspozycji, publikacje z projektu Migroteka. Migroteka to projekt Fundacji Polskie Forum Migracyjne, której ideą jest szerzenie wiedzy o migrantach i uchodźcach. Nasza Biblioteka to jedno z zaledwie dwunastu miejsc w całej Polsce, gdzie takie publikacje są ogólnodostępne dla czytelników.

Księgozbiór biblioteki przeznaczony jest czytelników w każdym wieku i sporą jego część stanowią książki dla dzieci i młodzieży.

Audiobooki

audiobooki 2021

Audiobooki cieszą się coraz większą popularnością wśród czytelników w każdym wieku, toteż, odpowiadając na ich czytelnicze potrzeby, regularnie poszerzamy naszą ofertę o czytane dzieła literatury pięknej dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży.

Audiobooki dostępne są w Filiach:

Największy zbiór książek do słuchania (audiobooków i Larixów – książek mówionych, nagrywanych dla osób niewidomych i niedowidzących) znajduje się w Oddziale Książki Mówionej w Filii nr 1 w Śródmieściu – liczy ponad 7 tysięcy tytułów. We wspomnianej filii osoby niewidome wypożyczyć mogą również Czytak – urządzenie do odsłuchiwania Larixów.

E-booki

Nasza Biblioteka oferuje swoim czytelnikom całodobowy dostęp do publikacji elektronicznych znajdujących się na platformie Legimi. Bezpłatne kody dostępu upoważniają do 30-dniowego korzystania z zasobów specjalnie stworzonej dla MBP Katowice podstrony. Kody otrzymać można w Dziale Obsługi Sieci i Kontroli Zbiorów; ich liczba jest ograniczona. Uwaga! Ze względu na zmianę dostawcy kodów do Legimi, ich wydawanie zostało wstrzymane, prawdopodobnie do sierpnia 2021 roku. Więcej informacji w zakładce Legimi.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach oferuje darmowy dostęp do platformy Academica. Jest to katalog, w którego zasobach znajduje się obecnie ponad 2,7 mln publikacji. Dostęp do platformy Academica możliwy jest na komputerach w Filiach:

Czasopisma

Biblioteka oferuje gazety i czasopisma, ze szczególnym uwzględnieniem tych o walorach poznawczych i informacyjnych. Bieżąca prenumerata obejmuje prasę codzienną, tygodniki, czasopisma popularnonaukowe i komputerowe, magazyny ilustrowane oraz czasopisma w językach obcych. W ofercie znajduje się 118 tytułów (stan na rok 2021), które poznać można w filiach.


Szczegółowa lista czasopism

Gry planszowe

GRY PLANSZOWE

Nasza Biblioteka prowadzi, w Filiach:


wypożyczalnie gier planszowych. Oferujemy ponad 600 egzemplarzy planszówek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Gry wypożyczane są na okres dwóch tygodni czytelnikom, którzy nie mają zaległości finansowych względem biblioteki (nieterminowy zwrot wypożyczeń) i którzy wpłacą zwrotną kaucję (50 lub 100 zł w gotówce, w zależności od wartości gry). Limit wypożyczeń gier – 2 tytuły.

Wszystkie nasze zbiory wzbogacane są na bieżąco o nowe tytuły. Książki, audiobooki, czasopisma oraz gry wypożyczane są do domu; we wszystkich wypożyczalniach czytelnicy mają wolny dostęp do półek. W wybranych filiach funkcjonują czytelnie, gdzie na miejscu korzystać można z księgozbioru.

Nie obawiajcie się Państwo zapytać o literacką poradę; nasi bibliotekarze służą pomocą, chętnie, a co najważniejsze – fachowo, doradzą przy wyborze lektury zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.