Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach 1945 -2019
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach powstała z inicjatywy społecznej w 1945 r.
Pierwsza wypożyczalnia była usytuowana przy ul. Mariackiej, skąd wkrótce została przeniesiona do pomieszczeń przy Placu Wolności 9. Rozwój sieci placówek MBP rozpoczął się w 1949 roku, kiedy to do jedynej wypożyczalni w mieście dołączyły kolejne: w Śródmieściu, Bogucicach, Załężu, Dębie i Ligocie. Powstała także Czytelnia przy ul. Młyńskiej.
W kolejnych latach do sieci wypożyczalni dołączano placówki przejmowane ze zlikwidowanego powiatu Katowice: w Wełnowcu, Ochojcu, Piotrowicach i Panewnikach. W rezultacie przyłączenia Szopienic do miasta Katowice (1960 r.) Miejska Biblioteka Publiczna powiększyła swą sieć o siedem kolejnych filii: dwie w centrum Szopienic, kolejne w Janowie, Wilhelminie, Dąbrówce Małej, Borkach i Kolonii Agnieszki Amandy.
Rok 1975 to utworzenie kolejnych filii, z terenu byłego powiatu tyskiego: w Murckach, Kostuchnie i Podlesiu.
W latach 1956-1959 a następnie 1977-1986 nasza Biblioteka działała jako Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. Po rozłączeniu instytucji, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach przyznano lokal o powierzchni 845 m², na pierwszym piętrze biurowca przy ul. St. Kossutha 11 na Osiedlu Witosa. Do dziś mieści się tam dyrekcja Biblioteki, z całym jej „zapleczem” – m.in. z Działem Metodyki, Analiz i Promocji, Pracownią Plastyczną, Działem Informatycznym, czy Działem Gromadzenia i Opracowania Zbiorów.
Biblioteka teraz
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach obsługuje aktualnie 35 filii w całym mieście, dzięki czemu jesteśmy jedną z większych sieci bibliotek publicznych w Polsce. Od dawna nasza Biblioteka to już nie tylko wypożyczalnie, gdzie należy zachować ciszę i powagę. To nowoczesne centrum kultury, w którym codziennie dzieje się coś interesującego – spotkania autorskie i podróżnicze, warsztaty literacko-artystyczne, wystawy malarstwa, fotografii i rękodzieła uznanych artystów oraz amatorów, warsztaty rękodzielnicze, zajęcia komputerowe, kursy językowe (także dla obcokrajowców mieszkających w Katowicach, którzy chcą lepiej posługiwać się jęz. polskim), koncerty muzyczne, nauka gry w szachy...
Każdego roku organizujemy dla dzieci w wieku szkolnym akcje Ferie/Lato z Książką, najmłodsze dzieci wraz z rodzicami i dziadkami biorą udział w cotygodniowym Czytaniu na dywanie; nieco starsi, ci z artystycznym zacięciem, dają upust swojej fantazji podczas warsztatów w Laboratorium SZTUKI. Młodzi miłośnicy gier planszowych spotykają się w swoich klubach, a ci starsi mogą wypożyczać planszówki do domu. Prowadzimy cykle spotkań dla dorosłych – Wielokulturowy Śląsk, Nie-Zwykli, Zdrowie w Bibliotece, Czytelnicy-Podróżnicy. Organizujemy happeningi czytelnicze, kiermasze książek antykwarycznych, literackie imprezy plenerowe, konferencje szkoleniowe dla bibliotekarzy z regionu.
Seniorzy biorą udział w wydarzeniach pod szyldem Bibliotecznego Klubu Seniora, dla rodzin organizujemy warsztaty i spotkania w ramach programów Mądre Zwierzę, Niedorośli/Dorośli, 3B - Bajtel.Bajka.Biblioteka oraz Biblioteczny Klub Młodych Rodziców. Naszymi czytelnikami są osoby w każdym wieku – pełnoprawnym czytelnikiem może zostać nawet niemowlę!
Współpracujemy z wieloma placówkami oświatowymi i instytucjami kultury, także tymi spoza Katowic; co roku bierzemy udział w Śląskich Targach Książki, gdzie aktywnie promujemy czytelnictwo i naszą Bibliotekę. Prowadzimy internetowy blog, na którym recenzujemy książki, audiobooki i komiksy dostępne w naszych filiach, opisujemy życie biblioteki „od kuchni”. Na fanpejdżu facebookowym regularnie zapraszamy na organizowane przez nas wydarzenia, prowadzimy konkursy z książkowymi nagrodami, publikujemy fotorelacje ze spotkań; na Instagramie publikujemy zdjęcia związane z działalnością Biblioteki.
Naszą misją jest ciągły rozwój i aktywna działalność proczytelnicza.
Stale uzupełniamy nasz księgozbiór o nowości wydawnicze – książki, komiksy, audiobooki. Dzięki istnieniu Oddziału Książki Mówionej czytają u nas również niewidomi. Obcokrajowcom oraz osobom lubiącym literaturę i prasę obcojęzyczną oddajemy do dyspozycji księgozbiór Filii nr 35 Obcojęzycznej.
Wszyscy nasi pracownicy są wizytówką naszej instytucji; każdemu zależy na tym, by trafiać do kolejnych mieszkańców Katowic i nie tylko, zachęcając do wstąpienia w szeregi naszych czytelników i przyjaciół. Jeśli nie jesteś jeszcze zapisany do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, koniecznie to zrób!
Publikację z okazji 70-lecia w formie PDF można pobrać TUTAJ.