Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Joanna Gierak-Onoszko '27 śmierci Toby’ego Obeda'

27 smierci

 

To taka książka, która zapiera dech i nie pozwala zasnąć. Joanna Gierak-Onoszko pokazuje Kanadę - państwo często postrzegane jako oaza szczęśliwości – jako miejsce potężnej traumy rdzennych jej mieszkańców, którzy jako dzieci, często bardzo małe (2, 3-letnie) byli odbierani rodzicom, umieszczani w szkołach z internatem, jak najdalej od domu i w ten sposób wykorzeniani ze swojego języka i kultury. Wszystko działo się w majestacie prawa, miało na celu ucywilizowanie „dzikusów” i trwało do połowy XX wieku. Większość szkół prowadzona była przez zakony i rozmaite odłamy kościoła katolickiego, a to co się w nich działo i czego dzieci doświadczały (kary cielesne, tortury, wykorzystywanie seksualne, głód, choroby, brak kontaktu z rodziną) w pełni uzasadniają nazywanie tych, którym udało się przeżyć Ocaleńcami. Autorka pokazuje również, w jaki sposób państwo kanadyjskie próbuje się zmierzyć z tym tematem – oficjalnie przepraszając, wypłacając odszkodowania, a w szerszym wymiarze – edukując kolejne pokolenia i osiedlających się w Kanadzie imigrantów. Ten niełatwy proces w Kanadzie trwa, pozytywne jest, że państwo nie wypiera się odpowiedzialności, lecz stara przywrócić godność skrzywdzonym. Z takiego, a nie innego traktowania Pierwszych Narodów wynikają też inne tematy poruszone przez Autorkę, np.  zawłaszczanie kultury rdzennych mieszkańców – przez artystów, pisarzy, ale także przemysł turystyczny. 

Dla mnie głównym tematem tej książki jest przemoc: państwa wobec obywateli, dorosłych wobec dzieci, mężczyzn wobec kobiet i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie, jak mówią w książce sami ocaleńcy – tę przemoc niesie się dalej, powiela się ją, wcześniejsze ofiary stają się oprawcami.

Warto ją przeczytać i zastanowić się, czy często powtarzające się usprawiedliwienie „takie były czasy”  może cokolwiek usprawiedliwiać i tłumaczyć .

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Metryczka książki|closed


Tytuł: 27 śmierci Toby’ego Obeda
Autor: Joanna Gierak-Onoszko
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
Rok wydania: 2019
Gatunek: literatura faktu

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok