Harlan Coben 'Schronienie'

schronienie - plakat

Coben dla młodzieży. Książkę otrzymałem w prezencie (dziękuję) i początkowo niezbyt byłem do niej przekonany. Opis na okładce niespecjalnie mnie przekonał. Autor dobrych thrillerów jako pisarz powieści dla młodzieży? Byłem pełen obaw.
Na szczęście spróbowałem. Głównym bohaterem jest nastoletni Mickey, bratanek Myrona Bolitara, którego fani Cobena już doskonale znają (ja jeszcze nie). Mickey chodzi do dobrej szkoły, ojciec nie żyje, matka jest narkomanką, a w szkole nie układa się zbyt różowo. Normalne życie nastolatka - każdy przecież ma swoje problemy. Wszystko się zmienia gdy nowa przyjaciółka nagle znika ze szkoły. Chłopak próbuje odnaleźć dziewczynę, ale szybko się okazuje, że sprawa jest dużo bardziej skomplikowana i niebezpieczna niż to się z początku wydawało. Poza zaginięcie dziewczyny wydaje się być jakoś powiązane ze śmiercią ojca.

Coben kolejny raz zaprezentował nam ciekawą historię, w której nie brakuje mocnych zwrotów akcji oraz interesujących wątków. Połączenie holocaustu z współczesnymi gangsterami, którzy na co dzień niszczą życie wielu ludzi jest pomysłem ryzykownym, ale zrealizowanym w fajny, przemyślany sposób. Osobiście przeszkadzała mi tylko postać głównego bohatera. Jak na nastolatka działał zbyt zdecydowanie i profesjonalnie.. ale to już takie czepialstwo z mojej strony. Powinienem przecież pamiętać, że cobenowscy bohaterowie mają pewien dar, który sprawia, że przypadkowe działania przynoszą zaskakujące efekty.

Recenzja pierwotnie ukazała się na salomonik.eu

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Tytuł: Schronienie
Autor: Harlan Coben