Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Newsletter w nowej odsłonie

newsletter

 

Jeśli jesteście zapisani do naszego newslettera, z pewnością zauważyliście zmiany jakie w nim zaszły. Po burzy mózgów, bardzo intensywnej, doszliśmy do wniosku, że warto by newsy o tym, co szykujemy w najbliższym czasie, były bardziej spersonalizowane. Odeszliśmy od bezosobowej formy informacyjnej, teraz nasz newsletter ma bardziej ludzką twarz. A nawet kilka twarzy! Dzięki temu powstała ekipa MAMAS+SZ czyli Monika, Ania, Magda, Antonina, Sławek i, na doczepkę, Szymon ;-) ("doczepka" nie jest zła, to dzięki Szymonowi i jego umiejętnościom ten newsletter w ogóle ma szansę wyjść w świat). Od tej pory będziemy pisać Ci o tym, co nas samych szczególnie interesuje i co wg nas może zainteresować Ciebie. To polecajki spotkań, wystaw, warsztatów, przypomnienie ważnych ogłoszeń, zachęta do odwiedzin filii, być może innej niż ta, do której zaglądasz na co dzień. Od października br. newsletter wysyłać będziemy do Ciebie dwa razy w miesiącu, około 1. i 15. dnia. Jeśli jeszcze nie zapisałeś swojego maila w naszej bazie, koniecznie zrób to teraz! Poniżej możesz zobaczyć jak to będzie teraz wyglądało. Prawda, że fajnie? :-)

 

Newsletter po zmianach - pierwszy numer
Hej, mam na imię Antonina i chciałabym polecić Ci dwa wydarzenia, które odbędą się w naszej Bibliotece w październiku. To niełatwe wybrać tylko dwa, gdy miesiąc będzie niezwykle intensywny, ale spróbuję ;)

Jeśli lubisz wyprawy w nieznane, te "prawdziwe" lub te palcem po mapie, w październiku będzie sporo okazji do poznania nowych miejsc z Czytelnikami-Podróżnikami. W drugiej połowie miesiąca odwiedzi nas (a konkretnie - Filię nr 25 na Górnym Tysiącleciu) autor bloga "Antek w podróży". To nasz częsty gość, którego podróżnicze wspomnienia przyciągają rzesze słuchaczy i oglądaczy (nie tylko rewelacyjnie opowiada, ale i prezentuje świetne zdjęcia i filmiki ze swoich wypraw). Myślę, że i tym razem sala wypełni się po brzegi, bo i temat ciekawy, w naszej Bibliotece od dawna nie poruszany: Szkocja. A dokładniej... deszczowa Szkocja ;) Ten niezwykle piękny kraj, położony na północy Zjednoczonego Królestwa, wart jest poznania niezależnie od tego, czy deszcz zmoczy Was tylko raz czy kilka razy w ciągu dnia :) Myślę, że po spotkaniu zainteresowanie Szkocją wśród naszych czytelników mocno wzrośnie. 
Plakat

Drugie spotkanie, które chcę Ci polecić, odbędzie się 29 października w Filii nr 30 w Śródmieściu (to ta filia, w której mają dość duży zbiór fantastyki). Gościć będziemy Jakuba Ćwieka - "tatę" Lokiego z Kłamcy, autora czterech części Chłopców czy dwóch powieści z Dreszczem w tytule, których akcja rozgrywa się na wspomnianym wcześniej Tysiącleciu i okolicach. Ćwiek gościł już u nas kilkukrotnie, za każdym razem porywając za sobą Czytelników, którzy aż wyjść z Biblioteki po spotkaniu nie chcieli. I nieważne, że fantastyka to nie jest to, co lubisz najbardziej (mówię na przykład o sobie) - Autor opowiada tak, że w ogóle nie chcesz, by opowiadać przestał - taką tworzy atmosferę, że nie chcesz być nigdzie indziej. Tym razem posłuchamy jakie to duże i małe przekręty dzieją się w Jego najnowszej powieści - Szwindel. A że to kryminał, to tym bardziej warto posłuchać, co też Autor ma do powiedzenia :)
Plakat
 

Lubię październik, jego zapach, szumiące liście i kolory. Lubię go też za to, że w jego 31 dni można, jak w żadnym innym miesiącu, rozsmakować się w literaturze.
Spotkanie, do uczestnictwa w którym chcę Was zachęcić, będzie miało szczególny temat. Nie będziemy mówili o fikcji literackiej, a o etyce codziennych wyborów, szacunku wobec siebie i innych, empatii, czyli o zagadnieniach skłaniających nas do namysłu. To być może nie jest łatwe, ale myślę, że Dariusz Gzyra, jako przewodnik doskonale się sprawdzi. Czekamy na Was 30 października, o godz. 17.00, w Filii nr 12. Zapraszam.
Plakat

Cześć. Mam na imię Sławek i pochodzę z Podlasia, które podobnie jak Śląsk, od wieków stanowi mozaikę kultur, narodów i religii. Od dzieciństwa stykałem się z osobami wyznania prawosławnego, potomkami Ukraińców czy Tatarów. Stąd też zawsze bliska mi była idea państwa wielonarodowego, gdzie przenikają się wzajemnie różne grupy etniczno-religijne. Samo spotkanie z "innym" zawsze jest dla mnie punktem wyjścia do poszukiwań, dialogu i otwarcia na to, co nowe.  

W październiku chciałbym zaprosić Was na kolejne spotkanie z cyklu Wielokulturowy Śląsk. 23 października o godz. 17.00 gościem Filii nr 11 będzie Krzysztof Ocap z Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego w Katowicach. Opowie on m.in. o historii buddyzmu na Górnym Śląsku, współczesnych nurtach w buddyzmie oraz inicjatywach podejmowanych przez katowickich buddystów. Nadmienię tylko, że cykl WŚ realizowany jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach od ponad 3 lat.
Plakat

24 października przypada 30. rocznica śmierci Jerzego Kukuczki (1948-1989), najwybitniejszego polskiego himalaisty, katowiczanina, który jako drugi człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Tego dnia o godz.17.00 Filię nr 16 w Bogucicach odwiedzi Ignacy "Walek" Nendza, himalaista, przewodnik górski i przyjaciel Kukuczki. To on zachęcił go do wstąpienia do Harcerskiego Klubu Taternickiego, w którym Kukuczka złapał bakcyla wspinaczkowego. 
Plakat

Jestem Magda, w bibliotece zajmuje się organizacją spotkań i działaniami dla młodego pokolenia czytelników. Na jesienne październikowe dni wybrałam i polecam szczególnie:

spotkanie z Joanną Olech, która zapewne w pierwszej kolejności kojarzy się z Dynastią Miziołków? Dokładnie to autorka specjalizująca się w książkach dla niedorosłych czytelników (nie tylko swojego autorstwa). Tym samym stała się głosem w ważnych dyskusjach i rozmowach na temat tego, co czytają, albo co można „podrzucać” do czytania młodemu pokoleniu. Dlatego tym razem na spotkanie z pisarką, autorką, popularyzatorką czytelnictwa zapraszamy dorosłych -  rodziców, dziadków, nauczycieli, starsze rodzeństwo, miłośników literatury, wszystkich dla których czytanie ma znaczenie. Z Joanną Olech porozmawiamy o czytelniczych wyborach niedorosłych.
Plakat


Coś dla niedorosłych ;) 
Czym jest tajemniczo brzmiący skrót DKK? To tajny klub, podczas którego pojawiają się książki popularnych, znanych i cenionych autorów oraz ilustratorów. I co dalej? Ten fanowski ruch, działający w sześciu miejscach w naszym mieście (w bibliotece!) eksperymentuje z książkami raz w miesiącu. Po podaniu magicznego hasła DKK zostaniesz zaznajomiony z zasadami klubu.
Plakat
 

Cześć, mam na imię Ania i chciałam Cię  zachęcić do szukania biblioteki także poza nią – np. w teatrze Gry i Ludzie w Dąbrówce Małej, gdzie 18 października, o godz. 19.00 odbędzie się koncert Joli Literskiej, kompozytorki i wokalistki oraz multiinstrumentalisty Andrzej Ruska, współorganizowany przez Filię nr 20. Jeśli jesteś muzycznym poszukiwaczem, przyjdź koniecznie, wejściówki do odbioru w filii nr 20 przy ul. Strzelców Bytomskich 21 B. 
Plakat

Chciałabym też namówić Cię do wypraw do innych, poza najbliższą, filii bibliotecznych. Ja mam sentyment do filii nr 1 przy ul Ligonia 7 (korzystałam z niej jeszcze jako studentka). Można w niej znaleźć wiele świetnych książek i audiobooków, ale szczególnie polecam spotkania z cyklu NIE-ZWYKLI, podczas których osoby z niepełnosprawnościami opowiadają o swoim życiu i pasjach. 
25 października, o godz. 17, spotkamy się z autorami bloga Trzy stopy w podróży i wysłuchamy relacji z podróży do Maroka. 
Plakat
Hej, w bibliotece zajmuję się komputerami i stroną www, ale to nie znaczy, że nie będę zachęcał na wydarzenia, które się u nas odbywają. Częściej jednak będę informował o aktualnych ogłoszeniach. 
Nadal trwa inwentaryzacja w Filii nr 25, planowany termin zakończenia prac to 22 października 2019 r.
Niestety, 2 listopada 2019 r. wszystkie filie będą nieczynne. Proponuję wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne tytuły ;) 

Powoli przygotowujemy się do Śląskich Targów Książki. Mamy nadzieję, że odwiedzicie nasze stoisko. Do Targów jeszcze mamy trochę czasu, ale warto już teraz sobie zarezerwować termin. A skoro już mówimy o rezerwacjach - wiecie, że macie łatwą możliwość dodania wydarzeń MBP do własnych elektronicznych kalendarzy? Na naszej stronie przy każdym wydarzeniu jest łącze, które to umożliwia. 
 

 

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok