Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Garance Le Caisne 'Fotograf'

fotograf

Tytułowy Fotograf, to Syryjczyk ukrywający się pod pseudonimem „Cezar”. Podczas wojny domowej był lekarzem syryjskiej policji wojskowej. Przez 2 lata, na zlecenie reżimu Baszara al-Asada, dokumentował i potajemnie zgromadził 53 tys. zdjęć. Są one świadectwem ogromnej skali zbrodni dokonywanych na przetrzymywanych tam więźniach i opozycjonistach. Machina śmierci, która od przeszło 6 lat zbiera żniwo, pochłonęła już ponad 320 tys. ofiar.

Autorce po wielu staraniach udało się nawiązać kontakt z bohaterem książki. Dzięki jego relacji świat mógł dowiedzieć się o bestialskich i straszliwych zbrodniach popełnianych m.in. przez żandarmerię wojskową. Cezar niemal codziennie brał udział w sekcjach zwłok, co pozwoliło mu opisać rodzaje ran zadawanych ofiarom podczas przesłuchań.

 

Książka jest przerażającym świadectwem bestialstwa i tyranii. Dramat Syryjczyków trwa nadal, a dzieje się to w XXI w. na oczach całego świata, który jednak, mimo niepodważalnych dowodów ludobójstwa, nie jest w stanie przedsięwziąć radykalnych kroków przeciw reżimowi syryjskiemu. Mimo to Cezar nie traci wiary w ludzi i sprawiedliwość, bo jak mówi: „Prawo pozostaje żywe, dopóki walczy o nie choć jedna osoba”.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Metryczka książki|closed


Tytuł: Fotograf
Autor: Garance Le Caisne
Wydawnictwo: Sonia Draga
Rok wydania: 2016
Gatunek: literatura faktu

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok