Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Witold Szabłowski 'Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia'

sprawiedliwi zdrajcy

Witold Szabłowski, to jeden z najlepszych polskich reporterów młodego pokolenia. Napisał niezwykle potrzebną książkę, która choć podejmuje trudny i bardzo bolesny temat, pokazuje także ciche bohaterstwo zwykłych ludzi.
Autor przemierzył setki kilometrów w poszukiwaniu nie tyle świadków tamtych wydarzeń, ale tych, którzy z narażeniem życia ratowali swoich polskich sąsiadów. Blisko 400 Ukraińców (nierzadko całe rodziny), za pomoc udzielaną Polakom poniosło śmierć. Szacuje się, że dzięki ich bohaterskiej postawie, ocalało ponad 2500 Polaków, w tym min. gen. Mirosław Hermaszewski. Niestety, ale żaden z ponad 1300 tzw. sprawiedliwych nie został dotychczas w żaden sposób uhonorowany przez polskie władze.
Autor dotarł nie tylko do tych, którzy ratowali Polaków, ale także do ostatnich z ocalałych. Ci, wychowywani niejednokrotnie przez rodziny ukraińskie, o swojej przeszłości dowiadywali się po wielu latach. Książka zawiera wiele wspaniałych historii, które przywracają wiarę w człowieka. Choć sami bohaterowie uważają, że nie zrobili niczego wyjątkowego.


Książka Witolda Szabłowskiego, to przede wszystkim świetnie napisany reportaż. Chyba jeden z najlepszych. Autor unika w niej opisów zbrodni popełnianych przez nacjonalistów ukraińskich, nie rozdrapuje kolejnych ran, nie wdaje się w spory polityczne. Myślę, że warto byłoby tę książkę przetłumaczyć także na język ukraiński.

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece (tutaj)

Metryczka książki|closed


Tytuł: Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia
Autor: Witold Szabłowski
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2016
Gatunek: literatura faktu

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok