Klaudia Stabach „Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu”

glodne

W telewizji, Internecie, kolorowych czasopismach, na Instagramie… co rusz zalewani jesteśmy wyidealizowanymi wizerunkami ciała, panuje moda na bycie fit, a kanon piękna jest mocno wyśrubowany. Chęć sprostania wymaganiom może wpędzić w pułapkę zaburzeń odżywiania, a o ile łatwo w nią w paść, o tyle znacznie trudniej jest się z niej wydostać.

Tematykę zaburzeń odżywiania podejmuje Klaudia Stabach w książce „Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu”. Jest to literacki debiut, w którym Stabach próbuje dociec przyczyn zaburzeń odżywiania, na które składają się anoreksja, bulimia, ortoreksja, jedzenie kompulsywne oraz jedzenie nocne. Opisuje sam przebieg choroby oraz metody leczenia w Polsce. Autorka dociera do działających w sieci blogów oraz kont na Instagramie, osób które propagują anoreksję oraz „motywują” do głodzenia się, celem uzyskania „idealnego” ciała. Przeprowadza rozmowy z osobami dotkniętymi chorobą – zarówno tymi, które pokonały zaburzenia, tymi, które nadal walczą, a także tymi, które tej walki podjąć nie chcą, bądź się w niej poddały. Oddaje również głos rodzinie i bliskim osób z zaburzeniami odżywiania.  Ich świat również staje na głowie i muszą na nowo się w nim odnaleźć, bo jak twierdzą – nie choruje jednostka, ale cała rodzina. Niestety wiedza na temat zaburzeń odżywiania nadal jest nikła. Wciąż powielane są mity oraz stereotypy na temat choroby, przez co trudno jest dostrzec problem nawet jeśli dzieje się tuż obok.

Autorka skupia się również na samym przebiegu leczenia. Przeprowadza rozmowy z pracownikami szpitali, prywatnych placówek leczenia zaburzeń odżywiania, a także psychologami, psychiatrami, psychodietetykami. Obnaża metody leczenia, sposoby (nie)radzenia sobie z pacjentami przywożonymi na oddział. Niepokojący jest fakt, że choć podejmuje się coraz więcej działań mających zwiększyć świadomość na temat zaburzeń odżywiania, to samo leczenie w państwowych palcówkach nadal jest na niskim poziomie, a na prywatne ośrodki nie każdego stać. Brakuje wykwalifikowanego pod tym kątem personelu, a także oddziału, na którym leczyłoby się wyłącznie osoby z zaburzeniami odżywiania, a nie tak jak do tej pory wraz z wszystkimi pacjentami oddziału psychiatrycznego.

Książkę Klaudii Stabach uważam za pozycję ważną i potrzebną. Polecam ją każdemu, bez względu na płeć czy wiek – ku przestrodze, zwiększeniu świadomości, a także próbie zrozumienia osób, które zmagają się z tym problemem.

Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu

Notka o autorze|closed

Judyta Czuchońska

judyta czuchońska

Miłośniczka zwierząt, azjatyckiej kuchni i biegania. Marzy o podróży do Japonii. Najchętniej sięga po literaturę piękną, powieści biograficzne, reportaże i książki podróżnicze.
Lubi poznawać obce kultury, a u mieszkających w Katowicach obcokrajowców próbuje zaszczepić miłość do języka polskiego, udzielając im lekcji w naszej bibliotece.
Ceni twórczość Harukiego Murakamiego, Joanny Bator, Jakuba Małeckiego, choć to nie jedyni jej ulubieni pisarze.
Z reguły optymistka ;)