Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Ciąg dalszy Serii Amerykańskiej | reportaż

biedni w bogatym

Od kilku już lat jestem fanem i czytelnikiem Serii Amerykańskiej Wydawnictwa Czarne. Przeczytałem zaledwie kilka pozycji, ale pomogły mi one rozumieć współczesną Amerykę i jej problemy. Ze wszystkich tych publikacji, wyłania się smutny obraz wielkiego kraju, który chyli się ku upadkowi. Jeśli nie macie czasu bądź chęci czytania wielu tomów o USA, to możecie sięgnąć tylko do „Biednych w bogatym kraju”. Akurat ta książka przedstawia wiele problemów współczesnych Stanów Zjednoczonych. Jakie to problemy? Narkomania nakręcana lekami, bezdomność, niskie płace, niesprawiedliwy podział dóbr, prywatny system więziennictwa, fatalny system edukacji, rasizm. Wymieniać można długo, ale te wszystkie problemy są wzajemnie powiązane i póki co nie widać woli i możliwości, by powoli je rozwiązywać. Wiele osób twierdzi, że amerykański system gospodarczy jest najlepszy na świecie. Niskie podatki i możliwość decydowania o swoim losie.

Każdy jest indywidualnie odpowiedzialny za swoje życie.. Fajnie brzmi. Póki się jest młodym, zdrowym, nieźle wykształconym, a przede wszystkim białym obywatelem. Dla całej reszty, ten system, nie do końca jest dobry. Państwo, które rezygnuje ze swoich obowiązków i praw stwarza idealne warunki dla wyzysku, który powiększa dysproporcje pomiędzy tymi, co mają, a tymi, którzy zarabiają na tych pierwszych.

Warto zacząć od tej pozycji - na dobry początek Serii Amerykańskiej. Zdecydowanie polecam!

Nicholas Kristof, Sheryl WuDunn  ‘Biedni w bogatym kraju. Przebudzenie z amerykańskiego snu’

Notka o autorze|closed

Szymon Szostok

szymon szostokZ wykształcenia politolog, z zawodu informatyk, a prywatnie miłośnik kina, komiksów i zwierząt.
Od kilku lat prowadzi bloga salomonik.eu, na którym wylewa swoje zachwyty i frustracje dotyczące poznawanej kultury (ludzkiej również).
Lubi dobre wspomnienia i dlatego wielokrotnie ogląda te same filmy i czasem zachowuje się jak bajtel w zabawkowym.Od kilku lat odkrywa świat komiksów. 
Je mięso ;)


© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok