Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Książki roku | literackie podsumowanie

podsumowanie 2022

Liczba książek publikowanych na rynku wydawniczym z roku na rok wzrasta.
Dlatego często nie sposób wyłowić każdy tytuł a już w ogóle przeczytać. Ten rok kończymy z książkami, które nie są tegorocznymi nowościami (z jednym wyjątkiem). Wszystkie bez wątpienia polecamy.
Obiecujemy, że nie stracicie czasu sięgając po nie.

 


KSIĄŻKA ANI

Świetna okładka, intrygujący tytuł i autor polecony przez koleżankę bibliotekarkę - czego trzeba więcej? To wybór tekstów wygłaszanych przez Tomasza Stawiszyńskiego na antenie radia TOK FM w ramach audycji „Kwadrans filozofa”. Bardzo mi była potrzebna taka książka - pozwoliła uporządkować myśli, skłoniła do przemyślenia pewnych spraw. Jak ładnie napisano na okładce – „ćwiczy w myśleniu". Na pewno będę do niej wracać. (Czekają też na spokojną lekturę „Reguły na czas chaosu").

Tomasz Stawiszyński ‘Co robić przed końcem świata’

Filmik

-----

KSIĄŻKA ANTONINY

Moje tegoroczne odkrycie: Heloneida Studart - południowoamerykańska działaczka feministyczna i pisarka. W Polsce ukazała się jedna jej powieść – „Osiem zeszytów" - i właśnie dzięki niej, czekającej na mnie na półce z lit. iberoamerykańską, poznałam tę kultową w rodzimej Brazylii kobietę. „Osiem zeszytów", na wskroś feministyczna, latynoska, tak mnie wciągnęła, że zapragnęłam mieć własny egzemplarz.

Heloneida Studart ‘Osiem zeszytów’

Filmik

---------

KSIĄŻKA MAGDY

„Spacerować z książkami” będę przez kolejny rok – choć mam nadzieję, że i dłużej. W tym roku całkowicie pochłonęła mnie piękna historia pióra niemieckiego pisarza - Carstena Henn. To wspaniała wysmakowana opowieść. „Spacerujący z książkami” pokazuje silę przyjaźni międzypokoleniowej między księgarzem i pewną młodą damą. Pełna ciepła, optymizmu i wiary książka.

Carsten Henn ‘Spacerujący z książkami’

Filmik

-------

KSIĄŻKA SŁAWKA

David Grann, amerykański pisarz i dziennikarz napisał niezwykle wciągający reportaż o pasji i determinacji. Opisując wyprawę Henry'ego Worsleya, wnuka dowódcy statku, słynnego Shackeltona, oddał klimat i atmosferę pięknej i groźnej Antarktydy. Autor w mistrzowski sposób splótł losy Shackeltona i Worsleya, tworząc wielowymiarowy obraz ludzi, którzy są w stanie poświęcić wiele za osiągnięcie celu. Historię dopełniają piękne zdjęcia z obu wypraw.


David Grann ‘Biała ciemność’

Filmik


© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok