Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

To już dwa lata! Obchodzimy urodziny Srebrnej Książki

 01

Przyszedł czas podsumowań, refleksji i opowieści o tym jak to się zaczęło i jak dalej będzie…

Srebrna Książka dla Seniora jest ulepszoną kontynuacją prowadzonej od wielu lat akcji Książka na telefon, a zainicjowana została w sierpniu 2020 roku. Dostarczamy książki osobom starszym i chorym, które nie mają możliwości samodzielnie odwiedzić Biblioteki.

Z roku na rok Srebrna Książka cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ wiele osób, którym stan zdrowia nie pozwala na osobistą wizytę w najbliższej filii, korzysta z tej formy pomocy. Wiemy, jak ważne jest obcowanie z kulturą dla ludzi w każdym wieku i zależy nam, by nikt nie został tej możliwości pozbawiony.

 

Jak zaczęła się akcja i jak wygląda dzień z życia Srebrnej Książki opowiada nam Sławek, który na co dzień pracuje w Dziale Metodyki, Analiz i Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Od początku jest zaangażowany w tę ideę.

Przez dwa lata bardzo związał się z czytelnikami, którym dostarcza książki, a oni z nim. Zamawiając książkę seniorzy już wiedzą, że w drzwiach pojawi się Sławek. Zawsze uśmiechnięty i z dobrym słowem wita czytelników, ci którzy znają go od początku srebrnej traktują jak dobrego kolegę. Jeśli akurat to nie on przywiezie im książki z troską pytają czy coś się stało, każą go pozdrowić, i życzą dużo zdrowia, kiedy jest chory. Wśród Czytelników znajdziemy między innymi byłe Panie bibliotekarki, nauczycielki, ale też czytelnika, który regularnie korzysta z audiobooków bo jest osobą niewidomą. Kiedy Sławek zawozi do niego książki wie, że w drzwiach pojawi się najpierw brązowa bestia zwana Lucky, która już od progu łasi się do niego, bo dobrze go zna.  

Pomysł wyszedł z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice. Wcześniej ta usługa miała nazwę „Książka na telefon”. „Srebrna” rusza w miasto przed godziną 8 rano. Wówczas książkobus - specjalnie oznakowany samochód wyrusza z garażu aby dostarczyć seniorom zamówione przez nich książki.

- Na początku jadę do Filii po zamówione książki. Trasę ustalam tak, aby dotrzeć ze wszystkimi do seniorów, a nie jest to łatwe. Dojechać z jednego końca Katowic na drugi wcale nie jest tak prosto, często jeżdżę od Filii nr 25, która znajduje się na Os. Tysiąclecia do Filii nr 26 znajdującej się na Murckach, czyli przez całe miasto. Zamówienia, które dotrą do mnie przed godziną 11, staram się realizować tego samego dnia. Odbieram książki z Filii i zawożę je do Czytelników, dostaję również zwroty już przeczytanych książek, które muszę z powrotem odwieźć do Biblioteki. Potem wyruszam do kolejnej Filii i kolejnych Czytelników.

Oczywiście przed tym jak pojawiam się u seniorów najpierw do nich dzwonię i upewniam się czy są w domu. Czasem zaskakują mnie, częstując herbatą, ciastkiem, opowieściami o swoim życiu czy najnowszych plotkach z życia osiedlowego. Polecają mi także różne książki, niekiedy w prezencie dostaję słodycze, czy przewodniki po ciekawych miejscach w PolsceJ

O Sławku można powiedzieć, że stał się mistrzem parkowania w trudnych miejscach.

Są sytuacje, że nie ma gdzie stanąć pod blokiem, albo kamienicą, muszę znaleźć choć odrobinę miejsca parkingowego a w Śródmieściu nie jest to łatwe. czasem na milimetry przejeżdżam przez wąskie bramy.

Wcześniej jeździł na GPS ale teraz swobodnie porusza się po wszystkich dzielnicach. Z roku na rok przybywa nam czytelników i nowych miejsc do odwiedzenia. Chociaż zawsze wozi ze sobą kartę z adresami, to wystarczy, że rano przejrzy listę i już wie gdzie ma jechać.

Rok 2021 był to trudny czas dla wszystkich-czas pandemii…

Czy wówczas funkcjonowała Srebrna Książka? Oczywiście, że takJ

Kiedy przyszedł czas pandemii, to srebrna książka nadal działała. Był taki miesiąc, kiedy filie były zamknięte, ale ja dostarczałem książki, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Były osoby, które miały podejrzenie Covida, część chciała, żeby zostawiać im książki np. na wycieraczce, a sami zostawiali te, które już przeczytali i tak w tamtym czasie funkcjonowała srebrna książka.

Seniorzy nie rezygnowali z zamawiania książek, bo bardzo często to Sławek był jedyną osobą w tamtym czasie, z którym mogli zamienić choć jedno słowo, i zwyczajnie opowiedzieć co u nich słychać, jak radzą sobie w tym trudnym czasie.

Przetrwaliśmy ten trudny czas, a zainteresowanie „Srebrną Książką” wzrosłoJ

Usługa „Srebrnej książki” jest bezpłatna, z dowozem bezpośrednio do domu. Skierowana jest do seniorów 65+ ale także osób z niepełnosprawnościami. Nasza Biblioteka posiada Oddział Książki Mówionej działający przy Filii nr 1 w Śródmieściu. Dostarczamy książki, audiobooki, czasopisma, karty pamięci do odtwarzacza cyfrowego książek mówionych „Czytak”.

- Mimo wielu zamówień, zawsze staram się znaleźć chwilę, aby zamienić kilka słów z Czytelnikami. Są to osoby w podeszłym wieku, bardzo często samotne, i tę swoją codzienność i samotność zastępują sobie czytaniem książek. Z niektórymi czytelnikami jestem w stałym kontakcie, bo dowożę im książki regularnie. Największą popularnością cieszy się literatura obyczajowa, kryminały, biografie, reportaże, ale nie tylko. Mam czytelniczkę, która zamawia książki, na okładce których muszą być przystojni mężczyźni.

Nasze Panie Bibliotekarki także znają już gust czytelniczy seniorów i często same polecają im książki. Niejednokrotnie dostarczają je osobom, które nie mogą samodzielnie dotrzeć do biblioteki, a mieszkają w bliskiej odległości od filii.

A teraz garść ważnych informacji

Mieszkańcy Katowic, którzy chcieliby skorzystać ze „Srebrnej książki”, a nie są jeszcze zapisanymi do Miejskiej Biblioteki Publicznej czytelnikami, informacje o możliwości zapisu jak i o akcji mogą otrzymać dzwoniąc pod numer telefonu +48 502 28 88 28, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 14.00.

I garść podsumowań

Od początku zaistnienia inicjatywy biblioteczny książkobus przejechał ponad 10 tysięcy kilometrów. Zrealizowano przeszło 1800 wizyt i 11 tyś wypożyczonych książek, audiobooków i czasopism.

Zachęcamy do polecania tej usługi sąsiadom, mamom, babciom, osobom starszym, niepełnosprawnym. Chcemy, aby jak najwięcej seniorów mogło cieszyć się naszym bibliotecznym księgozbiorem, a nie ukrywamy że powiększa się on z roku na rok.

Notka o autorze|closed

Emilia Kulpa

emilia kulpa

Miłośniczka literatury fantasy – głównie polskiego, science fiction oraz gier RPG.

Wraz z najmłodszymi mężczyznami swojego życia odkrywa coraz to nowe pozycje literatury dziecięcej.

Lubi dobrą kuchnię, pyszną kawę, a jej pasją jest robienie tortów artystycznych.

 


© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok