Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Słów parę o fenomenie Joan Didion

joan didion

Niesamowita osobowość, której pamiętnik biograficzny „Rok magicznego myślenia” ukazał się w nowym wydaniu na polskim rynku wydawniczym. To nie tylko dziennikarka – również eseistka, powieściopisarka oraz scenarzystka, której wizerunek w amerykańskiej kulturze kojarzony jest z motywami na ubraniach czy torbach. Jej teksty w latach 60. i 70. odgrywały kluczowe role w podejmowaniu tematyki walki z rasizmem – między innymi w Nowym Yorku (zachęcam do sięgnięcia po eseje „Dryfując do Betlejem”). Mówi się, że jej teksty są częściej cytowane niż czytane.

Życie zmienia się szybko.
Życie zmienia się w jednej chwili.
Siadasz do kolacji i życie, jakie znasz, się kończy.

Spod pióra Joan Didion wyszedł też niezwykle subtelny i emocjonalny tekst o przeżywaniu żałoby. „Rok magicznego myślenia” to pamiętnik oswajania się z pustką, która nastała po stracie męża eseistki i scenarzystki. Ujawnia w nim kolejne stadia, etapy przechodzenia przez poszczególne fazy osamotnienia. Autorka analizuje moment śmierci męża, poszukuje odpowiedzi. Wypiera ze świadomości stratę, której doznała. Dzieli się swoimi intymnymi myślami.

„Rok magicznego myślenia” został wyróżniony prestiżową National Book Award, otrzymał również nominację do Nagrody Pulitzera oraz National Book Critics Circle Award. Książka jest wymieniana pośród stu najważniejszych pozycji, które trzeba przeczytać w życiu. Osobiście przychylam się do tego stwierdzenia, aczkolwiek jest też wiele głosów, do których nie trafia twórczość Joan Didion możliwe, że to ze względu na pewną hermetyczność czy trudność odbioru tekstu.

Książki, o których wspomniałam znajdziecie w naszej Bibliotece 
Rok magicznego myślenia 

Dryfując do Betlejem

Notka o autorze|closed

Magdalena Balon

magdalena balon
Bibliotekarka, miłośniczka książki dla dzieci i obrazu zatrzymanego w kadrze obiektywu oraz zilustrowanego  we wszelakim formacie.
"Fotograf literacki”, poszukujący inspiracji w książkach i przestrzeni miejskiej.


© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok