Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Cykle komiksowe | Sandman

sandman

Za ten album, a w zasadzie serię zabierałem się od jakiegoś czasu. Kilkakrotnie rezygnowałem z lektury tłumacząc sobie, że jeszcze do tego nie dorosłem, że może mnie przytłoczyć. Czy słusznie? Nie przeszkadzało mi to jednak systematycznie kupować kolejne tomy. Staram się śledzić rynek wydawniczy i zauważyłem, że muszę się pośpieszyć - niektóre tomy zaczynały być coraz trudniej dostępne. Na dodruki nie ma szans, ale dla tych co nie zaczęli zbierać tej serii mam dobrą wiadomość - podobno Egmont szykuje nowe wydanie. Znając życie będą to grubsze i może w większym formacie wydania zbiorcze. Czas pokaże.


Sandman, Władca Snów to istota, która ma wielką władzę i moc, ale zarazem nie jest bogiem. Funkcjonuje gdzieś obok. Może nawet nad bóstwami? Przecież one też śnią i też mogą umrzeć?
Władca Snów zostaje uwięziony przez żądnych władzy ludzi. Próbują go namówić, by podzielił się mocą, ale Sandman nie zamierza współpracować. Woli przeczekać. W końcu jest nieśmiertelny a ludzie.. no cóż - mają mniej czasu. Po latach niewoli wraca do swojego świata i rozpoczyna podróż w celu odzyskania swoich narzędzi pracy.
Nieobecność Sandmana jest odczuwalna - jego królestwo mocno podupada. Niby panuje tylko nad snami, ale przecież wszyscy je mamy. Mają one wielką siłę. Kształtują nas, ale przede wszystkim wpływają na to z jakim nastawieniem witamy nowy dzień. Niby nic... a jednak wiele.
Ludzie boją się Śmierci - siostry Sandmana - zapominając, że śmierć jest tak samo naturalna jak narodziny i każdego czeka... jest nieunikniona...a sen... może towarzyszyć codziennie... i lepiej żeby był dobry.
Preludia i nokturny budzi moje mieszane uczucia. Scenariusz, pełen odniesień do świata DC, mocno przypadł mi do gustu, ale graficznie zachwytu nie ma. Potrzebowałem sporo czasu by wejść w rytm w rysowanych treści. Mam nadzieję, że kolejne tomy będą bardziej zachwycające.


Na koniec ciekawostka. To dzięki serii Sandman powstało Vertigo, imprint DC Comics, w którym były publikowane rzeczy, które nie dały się jasno zakwalifikować. Powiedzmy sobie szczerze - były tam pozycje bardziej ambitne. Niestety Imprint został zamknięty. A pozycje, które w jego ramach zostały wydane są teraz wznawiane jako DC Black Label.

Recenzja pierwotnie ukazała się na salomonik.eu

Metryczka książki|closed


Tytuł: Sandman: Preludia i nokturny
Autor: Mike Dringenberg, Neil Gaiman, Malcolm Jones III, Sam Kieth
Wydawnictwo: Egmont Polska
Rok wydania: 2014
gatunek: komiks

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok