Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Dwanaście Miesięcy z Biblioteką – październik 2021

z zycia biblioteki okragly 2

 

Dwanaście sugestii dla wytrawnych Czytelników. Nieustannie kusimy do czytania i podejmowania wyzwania. W każdej chwili możecie sięgnąć do wyzwania czytelniczego, a na bibliotecznym fanpage’u w postach z challangem dzielcie się swoimi opiniami o książkach, które czytacie.

 


wyzwanie 09

Październik: przeczytaj głośno 3 wiersze o jesieni.

Wiersze możecie przeczytać komuś z rodziny, przyjacielowi, przez telefon, w autobusie nieznajomym, stojąc w oknie. Wybór pozostawiamy Wam.

 

#1 Jesień Moniki

Monika wybrała dla Was wiersz . Anna Piwkowska jest poetką i eseistką, z jej twórczością można spotkać się sięgając po czasopisma kulturalne czy literackie. Jej tomik poetycki „Między monsunami” otrzymał Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida.

 Wiersz znajdziecie w tomiku poetyckim „Między monsunami”

 

#2 Jesień Ani

Ania zatopiła się w poezji i czyta dla Was wiersz , który nie ma w sobie nic z tej szarej i smutnej jesieni a niesie z sobą mnóstwo energii uśmiechu. Małgorzata Strzałkowska zadebiutowała na łamach „Świerszczyka” – czasopisma dla dzieci, ale to nie jedyne miejsce, gdzie można znaleźć jej twórczość. Jest autorką licznych połamańców językowych dla dzieci, wierszy strasznych, ale i pięknych.

„Zielony, żółty, rudy, brązowy!” zadomowił się w publikacji pod tym samym tytułem i tam właśnie znaleźć go można

 

#3 Jesień Sławka

Sławek przygotował dla Was wiersz pochodzącego z Białej Podlaskiej (dokładnie z Sitnika) – Henryk Kozak jest poetą i prozaikiem, którego lirykę znajdziecie w czasopismach kulturalnych a jego poetycki dorobek ciągle się rozrasta.

Wiersz Henryka Kozaka znajdziecie w tomiku poetyckim „W cieniu ciszy”.

 

#4 Jesień Antoniny

Antonina przedstawia dla Was wiersz poetki i dramatopisarki okresu dwudziestolecia międzywojennego – Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Jesień”. Swój debiut miała w „Skamadrze”, później publikowała również w innych popularnych czasopismach takich jak choćby „Bluszcz”. Miała wielu znakomitych znajomych, wśród nich był również Witkacy.

Twórczość Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej znajdziecie w naszej Bibliotece

 

#5 Jesień Magdy

Jesienna poezja to obowiązkowo wiersze dla dzieci. Dlatego Magda sięgnęła po , który już wprawdzie minął, ale poezja jest warta utrwalenia. Jerzy Ficowski to postać niezwykła, był znawcą poezji żydowskiej i zajmował się folklorem cygańskim, a także był uważany za specjalistę od twórczości Brunona Schulza. Był autorem niezliczonej ilości piosenek i poetą wszechobecnym.

Wiersz Jerzego Ficowskiego pochodzi ze zbioru „Lodorosty i bluszczary. Wiersze dla dzieci”

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok