Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Książki o dojrzewaniu od Wydawnictwa Debit

miesiaczka chce wiedziec okladkaWydawnictwo Debit, należące do Grupy Wydawniczej Sonia Draga, specjalizuje się w książkach dla dzieci. W marcu tego roku, polską premierę w wydawnictwie miały trzy tytuły o dorastaniu, kierowane do dzieci w wieku 8+ i 10+.

Miesiączka. Chcę wiedzieć! Pierwszy przewodnik każdej dziewczyny to pięknie wydana hiszpańska książka autorstwa Anny Salvii – psycholog zajmującej się edukacją seksualną i Cristiny Torrón – ilustratorki i twórczyni projektu Menstruita, którego częścią jest wspomniana książka. To niewielki ale bardzo bogaty w informacje poradnik dla dziewczynek, które lada chwila dostaną pierwszą miesiączkę i które powinniśmy, my dorośli,  na ten ważny w ich życiu moment przygotować. Przeczytamy tu m.in. o tym, czym jest miesiączka i na czym polega cykl miesiączkowy, jak zbudowane są żeńskie narządy płciowe, w jaki sposób cykl działa na nas na co dzień, jak przebiega dojrzewanie, jak należy dbać o komfort i higienę w czasie menstruacji, czym jest płodność. Podejmowane w książce tematy napisane są prostym, pełnym życzliwości językiem dostosowanym do wieku czytelniczek. Rzetelnym i zaskakująco bogatym informacjom towarzyszą kolorowe, zabawne ilustracje, które przyjemnie uzupełniają tekst. Bardzo miłym akcentem jest Minipamiętnik Twojego dojrzewania do samodzielnego wypełniania oraz dołączony kalendarz miesiączkowy, tak ważny dla każdej miesiączkującej dziewczyny i kobiety.

 miesiaczka chce wiedziec wnetrze 1 miesiaczka chce wiedziec wnetrze 2

Niewielki poradnik, przyjemnie dla oka i ręki wydany, kryje w sobie ogrom niezwykle istotnych informacji. To pozycja obowiązkowa dla wkraczającej w wiek dojrzewania dziewczynki, której należy przekazać wiedzę, ale rodzice nie zawsze wiedzą jak się za to zabrać. Książka jest rewelacyjna, czytajcie i oglądajcie ją wspólnie!

 

cialo czlowieka co sie dzieje na zewnatrz okladkaPozostałe dwie książki, autorstwa Cristiny Junyent i ilustratorki Cristiny Losantos, tworzą serię katalońskich przewodników Ciało człowieka. Pierwsza – Ciało człowieka. Co się dzieje na zewnątrz – w prosty sposób opisuje, jak nasze ciała działają z zewnątrz. Podzielona na sekcje książka wyjaśnia następujące zagadnienia: nawiązywanie relacji, któremu towarzyszy praca zmysłów, mowa oraz reakcje; oddychanie – opisuje układ oddechowy, wyjaśnia na czym oddychanie polega i czym są odruchy oddechowe; opakowanie – z opisem funkcji skóry, włosów i paznokci; jedzenie – na czym polega połykanie i wchłanianie, rozkładanie i wydalanie; jest także rozdział poświęcony ważności nawadniania i związanych z nim poceniem oraz wydalaniem moczu. Wszystkim informacjom towarzyszą kolorowe ilustracje, których bohaterami są dzieci.cialo czlowieka co sie dzieje na zewnatrz wnetrze

cialo czlowieka co sie dzieje w srodku okladkaDruga książka Katalonek – Ciało człowieka. Co się dzieje w środkuwyjaśnia procesy zachodzące w ludzkim ciele oraz pokazuje, co się w ciele znajduje. Rozdział „Zadania krótkoterminowe” opisuje m.in. mózg i jego „szefostwo”, wyjaśnia, czym są dobowy zegar wewnętrzny oraz wewnętrzny termometr człowieka; w rozdziale o „zadaniach długoterminowych” czytamy o ważności hormonów rządzących naszym życiem oraz poznajemy cykl życia od niemowlęctwa po dojrzewanie. Rozdział „Wewnętrzne rzeki” poświęcony jest sercu, krążącej w ciele krwi oraz układowi limfatycznemu, a „Postawa wyprostowana” to teksty i ilustracje poświęcone kościom, mięśniom i zmysłowi równowagi.

Oba przewodniki z serii Ciało człowieka mają tzw. klapki, pod którymi ukrywają się dodatkowe ciekawostki. Mnie w tych książkach zabrakło jednak „tego czegoś”. Nie mają w sobie tyle uroku, co wspomniana wcześniej Miesiączka. Chcę wiedzieć! Niektóre informacje wydają się zbędne (jak ciekawostka o tym, że zwierzęta też śpią, choć nie zawsze nocą…),  inne są niepełne („Dziewczętom rosną piersi [w okresie dojrzewania], a ich biodra stają się szersze. Zaczynają też miesiączkować”. Brakuje dalszego nawiązania do tego, czym jest miesiączka). Bardzo żałuję, że informacja o alfabecie Braille’a jest niepełna – wydrukowane, płaskie czarne ‘kropeczki’ nie zadziałają na wyobraźnię dzieci tak, jak możliwość dotknięcia prawdziwego pisma punktowego. Przy podjęciu tematu języka migowego, którym posługują się osoby niesłyszące, warto było wspomnieć o alfabecie Lorma, którym porozumiewają się głuchoniewidomi. Tego mi tutaj zabrakło. Podobnie jak, przy ciekawostce o chromosomach, brak jest informacji o dodatkowym chromosomie „bez pary”, który wydaje się rzeczą nieznaczną (co tam jeden maluteńki chromosom), a tak definiującą życie… Ojej…Pozytywnym wyjątkiem jest część poświęcona temu, jak ważne jest nawadnianie poprzez picie i jedzenie oraz w jaki sposób nasz własny mocz daje nam znać, czy przypadkiem nie zapomnieliśmy wypić wystarczającej ilości płynów.cialo czlowieka co sie dzieje w srodku wnetrze

Publikacje Ciało człowieka mogą być wstępem do rozmów z dziećmi na temat ciała i funkcji, które pełni. Niestety, pozostawione bez głębszego wyjaśnienia przez rodziców, książki te same niewiele wniosą.

Cieszymy się, że tematyka dojrzewania i cielesności jest coraz częstszym tematem podejmowanym w wydawnictwach dziecięcych. Czekamy jednak na więcej publikacji stworzonych dla chłopców, bo mamy wrażenie, że jest takich książek trochę mniej na rynku.
Chętnie włączamy Miesiączka. Chcę wiedzieć! oraz Ciało człowieka do księgozbioru, by także nasi niedorośli czytelnicy mieli szansę je poznać. Bardzo dziękujemy Wydawnictwu Debit za przesłanie nam egzemplarzy :)

Metryczka książek|closed


Tytuł: Miesiączka. Chcę wiedzieć! Pierwszy przewodnik każdej dziewczyny
Autor: Anna Salvia
Tytuł: Ciało człowieka. Co się dzieje na zewnątrz, Ciało człowieka. Co się dzieje w środku
Autor: Cristina Junyent
Wydawnictwo: Debit
Rok wydania: 2021
Gatunek: poradniki

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok