Lindsay Harrel 'Oddać serce'

oddac serce

Potrzebuję lekkich książek. Czegoś z pozytywnym przesłaniem. Ktoś na jakimś forum polecał tą publikację, jako wartą poznania. Ściągnęłam na Legimi.pl, zaczęłam czytać i... okazało się, że miałam ciut inne wyobrażenie o tematyce. Tytuł mnie zmylił ;)

Megan większość swego życie spędziła w szpitalach. Ma chore serce, a właściwie miała, bo dzięki dawcy otrzymała nowe życie. Zawsze trochę zazdrościła siostrze... Crystal, jej zdrowa bliźniaczka, brała życie garściami - uprawiała sporty, imprezowała... Była wolna i mogła poznawać i odkrywać świat wokół niej. Teraz też jawi się jako kobieta sukcesu - ma cudownego męża i pracę, którą kocha. Nad Megan rodzice, głownie matka, otoczyli ochronny parasol. A może nawet klosz...?

Megan po przeszczepie, jako dorosła kobieta, pracuje w bibliotece, mieszka z rodzicami, spłaca rachunki za szpital i... I marzy o przygodach, podróżach. Wierzy, że ruszy z miejsca, gdy tylko poczuje się lepiej. Spotkanie ze starym przyjacielem wybija ją z utartego toku myślenia. Bo kiedy poczuje się lepiej, jak nie teraz po operacji? Dlaczego liczy na zmianę z zewnątrz, a sama nic nie robi?

Za namową Caleba odwiedza rodzinę swojego dawcy. To trudne dla niej spotkanie, staje się pierwszym krokiem w całkiem inne, odważne życie. Megan otrzymuje od rodziców Amandy jej pamiętnik, który zawiera listę dwudziestu pięciu rzeczy, które chciała zrobić przed śmiercią. Postanawia w odruchu wdzięczności, ale także by dokonać czego w swoim życiu, wypełnić listę nastolatki. Crystal dołącza do niej, choć z innych pobudek.

Siostry podczas podróży po świecie postanawiają nie tylko zwiedzać, poznawać i przeżywać, ale także odbudować relację, bliskość między sobą. Chcą poznać się na nowo i oczyścić atmosferę pełną niedomówień. Podróż po różnych zakątkach globu, staje się też podróżą w głąb serca i uczuć.

Bardzo dobra publikacja. W lekkiej otoczce podróży i poznawania świata porusza ważne tematy - chorobę, śmierć, odwagę by spełniać swe marzenia, lęk o bliską osobę, ale także relacje. I nie tylko pomiędzy rodzeństwem, ale także pomiędzy dziećmi a rodzicami, kobietą a mężczyzną, między zdrowymi a chorymi... Ważnym punktem jest tu także pamiętnik nieobecnej Amandy. Wesoła, aktywna nastolatka odkrywa w nim swój ból i cierpienie, walczy o zapomnienie, wybaczenie, zrozumienie i odbudowanie własnej wartości.

Wzruszająca i pokrzepiająca książka, warta przeczytania.

Recenzja ukazała się na blogu Pani_z_Biblioteki

Książkę znajdziecie w naszej bibliotece.

Tytuł: Oddać serce
Autor:Lindsay Harrel