Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Łukasz Modelski, Adam Pękalski 'Mała historia kuchni. Dzieje się je'

dzieje sie je

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięły się na naszych stołach pomidory? Albo ziemniaki czy kakao? Kto wymyślił bulion? Ciasto francuskie? Sandwicha? Jeśli jesteście ciekawi tego tak jak ja, to bardzo polecam książkę Łukasza Modelskiego. Autor swoją podróż przez historię kuchni zaczyna od starożytności – odwiedzicie Egipt, Chiny, Grecję i Rzym, potem czasy średniowiecza i wielkich odkryć geograficznych i poprzez kolejne epoki dotrzecie do współczesności i refleksji, jak będzie wyglądała kuchnia przyszłości.

Ilustracje Adama Pękalskiego znakomicie uzupełniają tekst, pełen rzetelnej wiedzy, ale i ciekawostek. To książka do powolnego smakowania, może też być inspiracją do szukania kolejnych informacji z historii nie tylko kuchni, ale też  przedmiotów codziennego użytku, przy gotowaniu i  jedzeniu używanych. Pokazuje też, jak wydarzenia historyczne, takie które znamy z lekcji historii w szkole wpłynęły na rozwój sztuki kulinarnej – na przykład rewolucji francuskiej zawdzięczamy rozwój restauracji w takim kształcie, jaki znamy dzisiaj.

 

Dowiecie się również, kto był autorem pierwszych książek kucharskich, dlaczego pierogi mają taki a nie inny kształt, na czyją cześć pizza margherita i deser melba noszą swoje nazwy, czy królowie lubili gotować i w jakiej kolejności używać sztućców na wykwintnym przyjęciu, mogłabym tak wymieniać jeszcze długo:)

Ilość informacji nie przytłacza, a wręcz przeciwnie – pobudza apetyt na kolejne, trudno mi było się od tej książki oderwać.

Polecam – i dzieciom, tym trochę starszym - do samodzielnego czytania i całym rodzinom  - do wspólnego odkrywania związanej z kuchnią historii.

Metryczka książki|closed


Tytuł: Mała historia kuchni. Dzieje się je
Autor: Łukasz Modelski, Adam Pękalski
Wydawnictwo: Bajka
Rok wydania: 2020
Gatunek: literatura dziecięca

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok