loteria

Loteria,
(Shirley Jackson's „The Lottery”: The Authorized Graphic Adaptation)
- autorzy: Shirley Jackson, Miles Hyman;
- wydawnictwo: Marginesy, 2020;
- kategoria: komiks.

Jest to komiks na podstawie opowiadania Shirley Jackson, a został zilustrowany przez jej wnuka. We wstępie czytamy, że grafik potrzebował aż trzydziestu lat by dojrzeć do tego tematu. Jest to krótkie dzieło, w którym niewiele znajdziemy dialogów. Małe amerykańskie miasteczko, które żyje cyklem wyznaczanym przez naturę oraz loterię. Raz do roku wszyscy mieszkańcy biorą udział w nietypowej loterii. Najpierw przedstawiciele rodzin losują los w imieniu całej familli. Następnie członkowie 'zwycięskiej' rodziny losują spośród siebie wybrańca. Panuje uroczysta, podniosła atmosfera. Nikt nie chce przegapić momentu losowania. Inne miejscowości wokół mają podobny zwyczaj.. a tradycji się nie zmienia.. zwycięzca może być tylko jeden... a nagrodą jest...

 

..

..

.. zbiorowe ukamienowanie...

Skąd taka tradycja? Nie wiemy, ale wszyscy mieszkańcy zdają się akceptować ten stan rzeczy i radośnie wymierzają 'nagrodę'. Czy dzięki temu wyładowują swoją złość, emocje? Zbiorowe poświęcenie jednej osoby obniża napięcia panujące w społeczności? Nie wiem.. ale sama wizja wydaje się być przerażająca... ale zarazem w jakiś pokręcony sposób 'sprawiedliwa'. Wszyscy są równi wobec losu, a reszta ma drugorzędne znaczenie.

Fabularnie historia lekko szokuje, ale zarazem się podoba. Wizualnie komiks jest bardzo oszczędny w formie. Mamy kilka postaci.. trochę szerokich planów i podkreślenie cykliczności pewnych wydarzeń. Zawzięte i bardzo podobne miny bohaterów sugerują, że jednostka w tym wydarzeniu i w życiu ma całkowicie drugorzędne znaczenie.

Recenzja pierwotnie ukazała się na salomonik.eu

Metryczka książki


Tytuł: Loteria
Autor: Shirley Jackson, Miles Hyman
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: 2020
Gatunek: komiks

Notka o autorze

Szymon Szostok

szymon szostokZ wykształcenia politolog, z zawodu informatyk, a prywatnie miłośnik kina i zwierząt.
Od kilku lat prowadzi bloga salomonik.eu, na którym wylewa swoje zachwyty i frustracje dotyczące poznawanej kultury (ludzkiej również).
Lubi dobre wspomnienia i dlatego wielokrotnie ogląda te same filmy i czasem zachowuje się jak bajtel w zabawkowym.
Je mięso ;)