dotknij poczuj zobacz

Od małego lubiłem chodzić na spacery lub organizować małe wypady rowerowe do lasów, by odkrywać tam nowe ścieżki i miejsca. Przez długi czas było to dla mnie wystarczające, ale kilka lat temu zaczęła mnie bardziej fascynować przyroda, a konkretniej mówiąc drzewa oraz ich relacja z człowiekiem. Jaki wpływ mają na nas drzewa, a jaki my mamy na nie? Czego możemy się od nich nauczyć? W jaki sposób mogą ułatwić nasze życie? Interesowała mnie także kwestia świadomości roślin – tego, czy potrafią myśleć, bądź komunikować się z nami oraz to, jak odpowiedzi na te pytania, mogłyby zmienić nasze postrzeganie świata. Książka Petera Wohlleben'a Dotknij, poczuj, zobacz; fenomen relacji człowieka z naturą porusza właśnie tą tematykę, zagłębia się w nią i odpowiada na te pytania, jednocześnie zbliżając nas do świata drzew w sposób, którego nie sposób nie docenić.

 

Peter Wohlleben jest z zawodu leśnikiem oraz działaczem na rzecz ochrony przyrody. Aktualnie opiekuje się lasami w Reńskich Górach Łupkowych, gdzie praktykuje leśnictwo oparte na ekonomicznych i ekologicznych podstawach. Czasem występuje w programach telewizyjnych, podczas których przybliża widzom możliwości, jakie możemy czerpać dzięki naturze, bez niszczenia jej. Jest również autorem innych książek takich, jak Sekretne życie drzew czy Duchowe życie zwierząt, które odkrywają przed nami świat fauny i flory. W 2018 roku wspierał aktywistów w walce o zaprzestanie wycinki Puszczy Białowieskiej.

W tej książce autor idealnie łączy rozważania filozoficzne z najnowszymi badaniami naukowymi dotyczącymi drzew i roślin oraz ich wpływu na człowieka. Czego możemy się dowiedzieć? Tego w jaki sposób oraz dlaczego, zwykły spacer do lasu wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Zrozumieć problemy, przed jakimi w dzisiejszych czasach stoją leśnicy oraz osoby chcące chronić ostatnie skrawki dzikiej przyrody. Poznać sposoby, dzięki którym będziemy w stanie wykorzystywać naturalne owoce przyrody w naszym życiu. Wszystkie tematy, jakie porusza autor, są podzielone na niezbyt długie, ale za to niezwykle treściwe rozdziały. Napisane prostym i przyjemnym językiem, dzięki któremu naukowe fakty stają się proste w zrozumieniu, a z każdym kolejny rozdziałem odkrywane są przez czytelnika nowe tajemnice, które zachęcają go do dalszego zagłębiania się w lekturę.

Dotknij, poczuj, zobacz jest niesamowitą wyprawą w świat drzew, którego do tej pory nie znaliśmy. Wohlleben ukazuje nam, że tak naprawdę człowiek w dalszym stopniu przynależy do świata przyrody i nie stawia nas jako istotny nadrzędne w relacji z naturą, lecz jako jednych z jej uczestników, którzy powinni żyć z nią w zgodzie. Dzięki takiemu przedstawieniu sprawy, autor zwraca nas przyrodzie i pokazuje, że podlegamy tym samym zasadom i regułom, co wszystkie inne gatunki na Ziemi. Z czystym sumieniem jestem w stanie polecić tę książkę każdej osobie, która choć w najmniejszym stopniu zainteresowana jest przyrodą i lasami. Do tego uważam, że powinna ona być obowiązkową lekturą dla leśników i myśliwych, którzy mogą na jej stronach odkryć nowe sposoby radzenia sobie ze swoją pracą. Powinni ją przeczytać także przewodnicy, którzy chcieliby w zupełnie nowy sposób przedstawiać turystom lasy oraz ich skarby. I to przede wszystkim ich serdecznie zachęcam do zapoznania się z tą książką.

"Więź z przyrodą nie jest i nigdy nie została zerwana, jedynie przez długi czas ją ignorowaliśmy. A gdy mamy poczucie, że w pełni jesteśmy dziećmi natury, działania na rzecz ochrony środowiska jawią się w zupełnie innym świetle. [...]. Ochrona przyrody jest więc i może być w najlepszym znaczeniu tego słowa przede wszystkim stuprocentową troską o nas samych."

Metryczka książki


Tytuł: Dotknij, poczuj, zobacz. Fenomen relacji człowieka z naturą
Autor: Peter Wohlleben
Wydawnictwo: Otwarte
Rok wydania: 2019
Gatunek: flora i fauna

Notka o autorze

Mateusz Kluczka

mateusz kluczka

Miłośnik podróżowania oraz Dalekiej Północy.
Góry oraz podróże to jego największe pasje i właśnie na nie przeznacza najwięcej swojego wolnego czasu, czerpiąc pomysły z literatury podróżniczej.
Zawodowo pracuje w bibliotece oraz studiuje filologię norweską.