Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

integrootwarcie strony legimi w nowym okniebip logootwarcie strony ibuk w nowym oknieotwarcie strony urzędu miasta w nowym oknie

Olga Gitkiewicz 'Nie zdążę'

nie zdaze

„Nie zdążę” to druga książka w dorobku  Olgi Gitkiewicz. Jej debiut „Nie hańbi” był poruszającym obrazem polskiego rynku pracy. Tym razem autorka porusza  równie poważny problem wykluczenia komunikacyjnego, które dotyka przede wszystkim mieszkańców mniejszych miejscowości  na terenie całej Polski.

Autorka rysuje szeroką perspektywę problemu – skupia się zarówno na transporcie kolejowym, jak i prywatnych przewoźnikach busów. Opisuje też trudną codzienność ludzi odciętych od zawieszanych i wygaszanych połączeń PKS, których być albo nie być zależy od posiadania samochodu.

 

Gitkiewicz porusza tematy niezwykle trudne, nie uciekając przy tym od krytyki przedstawicieli rządu i lokalnych włodarzy. Problem transportu w Polsce to także absurdy rodem z PRL, brak kompleksowych rozwiązań, wieczna „spychologia” i konflikty interesów.  

Z reportażu wyłania się pesymistyczny obraz na najbliższe lata. Dalsza likwidacja nierentownych połączeń powodować będzie powiększanie się tzw. białych plam komunikacyjnych. Tym samym pogłębiać się będzie przepaść między dużymi i dobrze skomunikowanymi ośrodkami miejskimi, a małymi miejscowościami.

Metryczka książki|closed


Tytuł: Nie zdążę
Autor: Olga Gitkiewicz
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
Rok wydania: 2019
Gatunek: literatura faktu

© 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Wykonanie Szymon Szostok