Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt 'Ciemne sekrety', 'Uczeń'

uczen

Wiadomość o zamknięciu Biblioteki spadła na wszystkich (tak, na nas również) jak grom z jasnego nieba. Gdy tylko dowiedziałam się, że mam kilka godzin, by zrobić zapasy książkowe na bliżej nieokreślony czas, popędziłam co sił w nogach do najbliższych filii (ok, małe kłamstwo – podjechałam samochodem… ;) ). Kręciłam się wśród regałów, szukając tego i owego, ale jedno było oczywiste – wśród książek, przy których spędzę najbliższe tygodnie, muszą być kryminały. I tak oto, trochę przez przypadek wymuszony sytuacją, poznałam twórczość szwedzkich pisarzy Michaela Hjortha i Hansa Rosenfeldta. W ręce wpadły mi, jak się później okazało, dwa pierwsze tomy cyklu powieści o Sebastianie Bergmanie – psychologu i policyjnym profilerze – „Ciemne sekrety” i „Uczeń”.

Akcja „Ciemnych sekretów” rozgrywa się wokół brutalnego morderstwa ucznia elitarnego prywatnego liceum w Västerås. Informacja o zaginięciu chłopaka nie została potraktowana priorytetowo, przez co akcja poszukiwania nastolatka zamienia się w poszukiwanie zabójcy. „Uczeń”  to z kolei powieść o seryjnym mordercy kobiet, sadystycznym gwałcicielu. System działania sprawcy przywołuje na myśl innego, choć ten od wielu lat odsiaduje wyrok w więzieniu. W akcji poszukiwań morderców z obu tomów bierze udział grupa śledczych z Krajowej Policji Kryminalnej oraz wspomniany wcześniej Sebastian Bergman – specjalista od profilowania sprawców.

uczen strona tytulowa

Brzmi jak sto innych kryminałów, gdzie ścigający – ścigają, a ścigani – uciekają. Ale tutaj, prócz wątku zbrodni, otrzymujemy również bardzo ciekawe historie prywatne bohaterów, dzięki czemu mają oni, powiedziałabym, bardziej „ludzkie” oblicza. Są tacy jak my – nie każdego lubimy, nie każdego wybory życiowe rozumiemy, ale trzeba pamiętać, że życie nie jest czarno-białe, zero-jedynkowe. I tak właśnie, główny bohater, spotka się zapewne z niejedną nieprzychylną opinią czytelnika (a może raczej – czytelniczki) ;) Ale i inni mają swoje, momentami zdecydowanie podkreślone przez autorów, cechy i zachowania – zawziętość, uprzedzenia, tajemnice, lęki, niezaspokojoną potrzebę bycia kochanym, ambicje nie idące w parze z możliwościami (prym w tym ostatnim wiedzie pewien miejscowy policjant z pierwszego tomu; w drugim pracujący już na innym stanowisku. Muszę to powiedzieć wprost – facet jest tak głupi i naiwny, że gdyby był postacią prawdziwą, pewnie czułabym nieodpartą pokusę uderzenia go. Dwukrotnie. Czterokrotnie?).

Obie książki duetu Hjorth-Roselfeldt są ciekawe, nie tylko ze względu na poprowadzoną akcję i tematy przewodnie, ale właśnie ten rys socjologiczny. Być może niektórym przeszkadzają wątki poboczne, nie związane bezpośrednio ze zbrodnią, a z bohaterami – dla mnie to wzbogacenie treści, lubię zaglądać „pod podszewkę”. Ale… Lubię też krwawe kryminały, epatujące naprawdę porządną dawką zbrodni; takie, w których autorzy pozostawiają mało miejsca wyobraźni – wiem, jakie ofiara odniosła obrażenia, bo wszystko zostało szczegółowo opisane. Biologicznie, medycznie wręcz. Nie lubię domyślać się co się stało – „ofiara miała obrażenia głowy i tułowia, prawdopodobnie zadane ostrym narzędziem” i koniec. W „Ciemnych sekretach” i „Uczniu” autorzy nie wychylają się nadto w żadną ze stron. Odważę się na stwierdzenie, że poziom brutalności nie usatysfakcjonował mnie w 100%, ale wspomniane wątki „życiorysowe” uzupełniają braki „krwi lejącej się ze stronic”.

Zakończenie drugiego tomu sugeruje kontynuację*, gdzie rozwinięty zostać może motyw jednej z oryginalniejszych postaci. Bardzo chętnie bym poczytała, tylko… niech już otworzą te Biblioteki! :)

*faktycznie są kolejne tomy, i to aż cztery. Chyba przespałam moment ukazania się ich na rynku…

Tytuł: Ciemne sekrety, Uczeń
Autor: Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt