poszukiwacze muszelek

Wiem, że rzeczy raz zobaczonych nie da się odzobaczyć i bardzo Was przepraszam (choć to nie ja powinnam, a wydawca) za tę koszmarną okładkę. Starałam się ją zakryć słuchawkami, bo powieść - wbrew okładce - uważam za dobrą do przeczytania.

Dawno temu, gdy nikt jeszcze nie myślał o serwisach streamingowych dających szansę abonamentu na audiobooki, książek się słuchało na kasetach. I tak oto mam, od bardzo dawna przechowywaną na kolejnych dyskach - zgraną z kaset, przetworzoną na pliki mp3 książkę, w której Blanka Kutyłowska oznajmia "koniec kasety I, części II". Cudnie się tego słucha!

inni ludzie

Autorka „Kredziarza” oraz „Zniknięcia Anne Thorne” powraca!

Gabe wraca późnym wieczorem z pracy. Obiecał być wcześniej, ale znów zawalił. A teraz dodatkowo stoi w korku! Przed nim jedzie stary rzęch ozdobiony naklejkami z głupimi tekstami. Nagle w tylnej szybie widzi twarzy dziewczynki. Mała, słodka blondynka, która woła "Tatusiu". To Izzy. Nie mógł się pomylić! To jego córka! Tylko co ona robi w obcym samochodzie?

Trzy lata po zaginięciu - według Gabe, a morderstwa według policji, mężczyzna przemierza autostrady, szuka samochodu z naklejkami. I swojego dziecka.

Fran i ośmioletnia Alice, też podróżują po kraju. Szukają... nowego domu, schronienia. Uciekają od ludzi, którzy chcą je skrzywdzić.

Gdy tych dwoje wreszcie się spotka, wyjdą na jaw skrywane tajemnice...

sniezna siostra

No i wybrałam się w podróż z Mają Lunde. Może wydawać się to dziwne, że właśnie teraz postanowiłam przeczytać książkę o Bożym Narodzeniu - tak swoją drogą Boże Narodzenie po norwesku to God Jul, a imię Julian jest bardzo popularne wśród Norwegów - Julian to również imię głównego bohatera, który swoje urodziny obchodzi, tak dobrze się domyślacie!, właśnie w Wigilię.


Ale po kolei, jak to mówią na każdą książkę przychodzi odpowiedni czas. Przyszedł i czas na nadrobienie właśnie „Śnieżnej siostry”, która wydana jest przecudnie. Ilustracje są genialne, wręcz nie można odebrać od nich wzroku (przynajmniej ja nie mogłam). Można by skupić się tylko na nich i czytać książkę tylko za pomocą obrazu (szczerze polecam taki eksperyment). Są one pełne, przenikającego do głębi, realizmu. Niezwykła dbałość o estetykę całej publikacji - czcionka, inicjały na początku każdego z rozdziałów, aż by się chciało mieć taki egzemplarz, który byłby w całości szyty, w tłoczonej oprawie ze złotymi literami. Ach..

z zycia biblioteki okragly 2

 

Dwanaście sugestii dla wytrawnych Czytelników. Nieustanie kusimy do czytania i podejmowania wyzwania.
W każdej chwili możecie sięgnąć do wyzwania czytelniczego, a na bibliotecznym fanpage’u w postach z challangem dzielcie się swoimi opiniami o książkach, które czytacie.

 


wyzwanie 04

Kwiecień: odkryj nieznane oblicze miłości

zielone martensy

Choć Szekspir pisał, że zazdrość jest potworem z zielonymi oczyma, to moje skojarzenia z zielenią są zdecydowanie bardziej pozytywne. Nadzieja i przyroda, relaks, odpoczynek, to co ciepłe, miłe i bezpieczne.

Być może  podobne skojarzenia ma Opta - jedna z bohaterek doskonałej powieści Joanny Jagiełło – i dlatego właśnie chadza w zielonych martensach. To widoczne z daleka buty oraz umiejętność szukania we wszystkich życiowych wydarzeniach ich dobrej strony, wyróżniają dziewczynę spośród rówieśniczek.

Drugiemu bohaterowi książki, Feliksowi, jakby na przekór imieniu, jest dużo trudniej niż Opcie dostrzegać pozytywne aspekty codzienności.  Niepozorny wygląd, brak umiłowania sportu, młodsza siostra, mama pracująca za granicą i babcia, która – gdy choruje – wymaga daleko posuniętej opieki chłopaka, sprawiają, że trudno mu nawiązać relacje z koleżankami i kolegami ze szkoły, a i z akceptacją tego, co stało się jego udziałem, ma kłopoty.

2021 04 02 miedzynarodowy dzien ksiazki

 

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci to jedno z najważniejszych czytelniczych wydarzeń, które przypadają w ciągu roku a są kierowane do najmłodszego i młodego pokolenia Czytelników. Dlaczego akurat 2 kwietnia? Może się domyślacie i kojarzycie tą datę z pewnym pisarzem. Oczywiście chodzi o  Hansa Christiana Andersena, bo właśnie tego dnia obchodzimy rocznicę urodzin tego duńskiego baśniopisarza.

To teraz jeszcze trochę historii. Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Na całym świecie, również w Polsce, działa sekcja zajmująca się propagowaniem literatury dla młodych – Polska Sekcja IBBY, która co roku przyznaje m.in. nagrodę Książka Roku, zajmuje się szeroko rozumianą popularyzacją czytelnictwa a ich członków można spotkać podczas najważniejszych wydarzeń literackich organizowanych w Polsce (czasem też i za granicą).

wojna ktora w koncu wygralam

Książka jest drugą częścią świetnej publikacji - Wojna, która ocaliła mi życie, która mnie zachwyciła. Byłam ciekawa jak będą się prezentować dalsze losy Ady. Nie zawiodłam się, Autorka nadal trzyma wysoki poziom.

Jedenastoletnia Ada trafia do szpitala. Udaje się zoperować jej szpotawą stopę. Dziewczynka uczy się chodzić na nowo. Dociera do niej, że nie jest kaleką. To zła decyzja matki i jej niewiedza doprowadziły ją do cierpienia. Ada próbuje na nowo się zdefiniować. Siebie i relacje, w których funkcjonuje. Jej szpitalną rekonwalescencje przerywa list - zostali z bratem sierotami.

zdarzylo sie pierwszego wrzesnia

Dawno nie czytałam powieści tak esencjonalnej, tak przykuwającej moją uwagę, tak zajmującej w ów - trudny do określenia - poważniejszy sposób.

Trzej przyjaciele i jedna dziewczyna. Jedno miasto, które zgodnie z wichrami historii należy do różnych państw. Od tych, którzy aktualnie rządzą zależy w dużej mierze jakość życia poszczególnych grup etnicznych. A ponieważ bohaterami książki są Węgier, Żyd i Czech to ich codzienność będzie determinowana przez wydarzenia rozgrywające się w ich ojczystym regionie.

Akcja powieści zawiązuje się w roku 1938 i opowiada o trzydziestu latach przyjaźni, rywalizacji i walki o dobre życie. Bo choć chłopcy, a później mężczyźni, walczą o względy Marii, wciąż mają nadzieję na dobrą, spokojną codzienność, na codzienność dostatnią. I o nią walczą, każdy metodą jaka wydaje się im najodpowiedniejsza.

tajemnice zamki podziemia

Nie ulega wątpliwości, że województwo dolnośląskie skrywa wiele ciekawych miejsc. Ilość turystycznych atrakcji wpływa na oryginalność tego miejsca. Począwszy od licznych, dawnych rezydencji, jak i miejsc rekreacyjnych w Polanicy i Dusznikach Zdroju, poprzez wędrówki po Górach Sowich, czy Stołowych, podziwianie Błędnych Skał oraz pobliskiego Skalnego Miasta

w czeskim Adršpach, a skończywszy na bunkrach, sztolniach, lochach oraz przeprawie przez kłodzkie podziemia. Dolny Śląsk to zawsze będzie coś więcej. W samym województwie znajduje się ponad czterdzieści zamków i pałaców, z czego większość z nich jest otwarta dla turystów. Miejsca te świadczą o liczebności różnych legend i opowieści na ich temat. Na przestrzeni wieków mury tych budynków były świadkami wielu różnych zdarzeń.

Jeżeli lubicie klimaty tajemniczych opowieści o mrocznej przeszłości dawnych rodów, które wówczas zamieszkiwały tamtejsze zamki i pałace to polecam książkę Joanny Lamparskiej pt. „Tajemnice, zamki, podziemia: przewodnik jakiego nie było”. Autorka pochodzi z Wrocławia i jest dziennikarką. Nie ma na Dolnym Śląsku zakątka, którego by nie odkryła. Dzięki wielkiej pasji  i zamiłowaniu do podróży wydała liczne publikacje o tym wyjątkowym miejscu.

oddac serce

Potrzebuję lekkich książek. Czegoś z pozytywnym przesłaniem. Ktoś na jakimś forum polecał tą publikację, jako wartą poznania. Ściągnęłam na Legimi.pl, zaczęłam czytać i... okazało się, że miałam ciut inne wyobrażenie o tematyce. Tytuł mnie zmylił ;)

Megan większość swego życie spędziła w szpitalach. Ma chore serce, a właściwie miała, bo dzięki dawcy otrzymała nowe życie. Zawsze trochę zazdrościła siostrze... Crystal, jej zdrowa bliźniaczka, brała życie garściami - uprawiała sporty, imprezowała... Była wolna i mogła poznawać i odkrywać świat wokół niej. Teraz też jawi się jako kobieta sukcesu - ma cudownego męża i pracę, którą kocha. Nad Megan rodzice, głownie matka, otoczyli ochronny parasol. A może nawet klosz...?

Megan po przeszczepie, jako dorosła kobieta, pracuje w bibliotece, mieszka z rodzicami, spłaca rachunki za szpital i... I marzy o przygodach, podróżach. Wierzy, że ruszy z miejsca, gdy tylko poczuje się lepiej. Spotkanie ze starym przyjacielem wybija ją z utartego toku myślenia. Bo kiedy poczuje się lepiej, jak nie teraz po operacji? Dlaczego liczy na zmianę z zewnątrz, a sama nic nie robi?

wedrowka nabu

Historia napisana przez Jarosława Mikołajewskiego i zilustrowana przez Joannę Rusinek przedstawia dziewczynkę - Nabu, która wyrusza przed siebie w poszukiwaniu miejsca, w którym nie palą się domy. Dziewczynka wędrowała, a na swoje drodze spotykała żołnierzy, którzy mówili, że drogę zasłania mur i nie można przejść, policjantów uświadamiających jej, że do jeziora można wejść tylko, gdy mieszka się po drugiej jego stronie, tej oddzielonej drutem kolczastym. Nabu rozmawiała również z celnikami, a oni mówili jej, że łódki niezbędne do przepłynięcia morza mogą się stać, pod warunkiem, że odpowiednio za nie zapłaci.

osiem gor

Moja niedawna wyprawa w świat literatury włoskiej zakończyła się znalezieniem prawdziwego brylantu czystej wody. Paolo Cognetti to pisarz, który wyróżnia się swoją niespotykaną wrażliwością. Podczas czytania „Ośmiu gór” wciąż zastanawiałam się jak to możliwe, by o męskim świecie pisać tak poetycko, a jednocześnie tak wiarygodnie.


Główny bohater Cognettiego, Pietro, to chłopiec z miasta. Jego rodzice pielęgnują w sercach wspomnienia ze spędzonej w górskiej wiosce młodości. Kiedy tylko mogą, wyjeżdżają z zatłoczonego Mediolanu w góry. Po pewnym czasie znajdują Granę – podupadłą wieś w Alpach piemonckich i spędzają w niej każde wakacje. To tam Pietro poznaje Brunona, chłopaka, którego codziennością jest ciężka praca, kiepskie warunki życia i brak perspektyw. Mimo dzielących ich różnic zaprzyjaźniają się ze sobą. Odtąd życie Pietra będzie zataczało kręgi, w których zawsze będzie pojawiała się Grana, Bruno i ich ukochane góry.

z zycia biblioteki okragly 2

 

Dwanaście sugestii dla wytrawnych Czytelników. Nieustanie kusimy do czytania i podejmowania wyzwania.
Czytajcie i tagujcie #CzytajDlaOdmiany a w grudniu, gdy już ukończycie wyzwanie nagrodzimy najaktywniejszych Czytelników.

W każdej chwili możecie sięgnąć do wyzwania czytelniczego, a na bibliotecznym fanpage’u w postach z czeleńdżem dzielcie się swoimi opiniami o książkach, które czytacie.
#CzytajDlaOdmiany

Co przynosi marzec?


wyzwynie 03

Marzec: przeczytaj książkę, której główną 'bohaterką' jest księgarnia. 

falszerze pieprzu

Zainteresowana jestem II wojną światową oraz losami na rodu żydowskiego - ta książka była obowiązkowa na mojej liście lektur. Poza tym Wydawnictwo Czarne to marka sama w sobie, tu zawsze dostaję w ręce wartościową pozycję. Tym razem sama właścicielka wydawnictwo zabiera nas do swojego rodzinnego domu z jego zagmatwaną acz bogatą historią.

Książka zawiera w sobie dwa podziały, dwa światy. Świat polski - rodziny matki oraz świat starozakonnych ze strony ojca. Monika Sznajderman wspomina swoje dzieciństwo w zżytej polskiej rodzinie w Warszawie. Ciepło wspomina swoją babcię, którą była „panią na dworze", zachowała maniery szlachty, otaczała się ludźmi z „wyższych" sfer. To babcia opowiadała o przeszłości, o korzeniach rodziny, jej majątkach, losach. O tym jak rodzina przetrwała wojnę - prawie nie odczuwając jej skutków.

zlodziejka ksiazek

Ufff, cóż to za książka!

Liesel w 1939 roku trafia do niemieckiej rodziny na przedmieściach Monachium. Jej ojciec zniknął, brat zmarł w podróży, a mama nie może się nią zajmować. Zatem Rosa i Hans od czasu pojawienia się dziewczynki na Himmelstrasse będą dla niej mamą i papą.

Zastępczy rodzice Liesel otaczają ją miłością, troskliwością i opieką. Dom staje się enklawą spokoju, a gdy trafia do niej Max, chłopak żydowskiego pochodzenia, zamienia się w twierdzę, która choć nie do końca bezpieczna, pozostaje w opozycji do zawirowań wojennych.

Narratorem powieści jest Śmierć. Podobnie jak u Terrego Pratchetta Śmierć jest spersonifikowana – to mężczyzna, którego nużą obowiązki; szczególnie ten ich powiększony zakres. Narrator wiedzie nas przez historię dziewczynki zwanej „złodziejką książek” w sposób całkowicie autorytatywny. Czasami zdradza przyszłość, przemilcza pewne fakty, by później powrócić do nich i traktować jako oczywiste.

4.50 z paddington

Agatha Christie – myślę, że nazwisko tej pisarki znają nie tylko fani kryminałów. Jej publikacje to bestsellery, wydane kilkadziesiąt lat temu do dnia dzisiejszego cieszą się popularnością. Muszę przyznać, że pomiędzy czytanymi przeze mnie sensacjami, thrillerami  jak i komediami kryminalnymi zawsze powracam do twórczości tej wyjątkowej pisarki. Jej serie z głównymi bohaterami, czyli Herkulesem Poirotem i Panną Marple są bezkonkurencyjne. Zwarta, trzymająca w napięciu akcja, wielu podejrzanych, mnóstwo wątków, aż w końcu zaskakujące rozwiązanie całej zagadki.

daj gryza

Mizielińscy – to nazwisko to już marka. Małżeństwo uznanych grafików, których książki dla dzieci (także tych już od dawna pełnoletnich ;) ) robią furorę na całym świecie. Urzekają mądrą, ciekawą treścią, ale to ilustracje są tych książek znakiem rozpoznawczym – kto raz zobaczy charakterystyczną kreskę i kolory, ten już zawsze je rozpozna.

„Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu” to wydana pod koniec ubiegłego roku przez Dwie Siostry 112-stronicowa, zachwycająca rozmiarem i bogactwem treści, książka o rarytasach ze wszystkich kontynentów. Są tu dania, przyprawy i desery, które zdobyły już międzynarodową „sławę”, ale mnóstwo jest takich, o których do tej pory prawdopodobnie nie słyszeliście.  Do tego mnóstwo ciekawostek, także o kulinarnych zwyczajach. Czy faktycznie ryż jest najczęściej jadaną przez Chińczyków potrawą? Czy popularność kasz w Polsce to „moda” ostatnich lat? Przysmakiem w którym kraju są kwiaty? Czy Włosi jadają spaghetti z sosem bolognese? Czym jest tempeh? Co jest podstawą kuchni wietnamskiej? Kto zajada się smalahove – gotowaną/pieczoną baranią głową? Jak Argentyńczycy przygotowują matambre? To zaledwie garsteczka tego, jakie ciekawostki na Was czekają. A skoro to książka o jedzeniu, to są i przepisy na dania z każdego zakątka świata.

brunatna kolysanka

Nie ukrywam, że interesuje mnie II wojna światowa - historie ludzi, obozy, losy Żydów i innych mniejszości czy dzieci. Ośrodki Lebensbornu zaciekawiły mnie kilka lat temu. Miałam co prawda kilka książek w ręce - ale głównie naukowych. Publikacja Anny Malinowskiej zawiera w sobie to co lubię najbardziej - relację ludzi, którzy doświadczyli zniemczenia, utraty rodziny, a czasami obu. Jak zawirowania historyczne wpłynęły na ich dalsze życie.

Autorka ukazuje w swej publikacji jak działały ośrodki Lebensbornu przed wojną, a jak sam wybuch wojny i decyzje Himmlera wpłynęły na zmianę ich statusu. Poprzez losy dzieci widzimy zmianę instytucji opiekuńczo-wychowawczej w ośrodek "hodowlany", a następnie parającym się porywaniem dzieci z terenów podbitych, okupowanych.

wirusy

Słowa wirus, pandemia, kwarantanna, szczepionka  od prawie roku intensywnie przewijają w naszych rozmowach i telewizyjnych czy radiowych wiadomościach. I pewnie – jeśli macie w swoim otoczeniu dzieci – musieliście objaśniać i odpowiadać na pytania co to, po co i dlaczego.

I jeśli potrzebujecie pomocy w tym objaśnianiu – zachęcam do sięgnięcia do książek.

Zacznę od tych dla dzieci młodszych – pierwsza z nich to „Zuzia w czasie pandemii”. Prosto wyjaśnia, co to jest wirus, pozwala też nazywać i oswajać zmiany w życiu codziennym, które się z pandemią łączą i emocje, które im towarzyszą. Czemu mama i tata pracują w domu? Co to znaczy dystans społeczny i jak go zachować w czasie zakupów? Dlaczego nie można odwiedzać dziadków, widywać się z koleżankami? Po co nosimy maseczki? Jak organizować sobie czas spędzany przymusowo w domu? To tylko część pytań, na które odpowiedzi znajdziemy w tej książce, a w  zakończeniu mamy przygotowane zasady zachowania w czasie pandemii i pocieszenie na  przyszłość „Razem nam się uda!” Kolorowe, tradycyjne w formie, ale miłe dla oka ilustracje dobrze uzupełniają tekst.  Brawa dla Wydawnictwa Media Rodzina, że zareagowało na rodzicielskie potrzeby i uzupełniło serię Mądra Mysz o taki właśnie tytuł.

weterynarz z przypadku

Nie mogłam się doczekać tej książki, bo już dawno nie było nic weterynaryjnego, w beletrystycznej formie, na polskim rynku wydawniczym. I oto jest, a ja przeczytałam ją w niecałą dobę.

Philipp Schott na początku przyznaje, że głównie nastawiał się na bycie biologiem, a weterynaria to dla niego wtórny wybór. Kiedy jednak zdecydował się na studia, praktyki i samodzielną pracę odkrył, że owszem - by być dobrym lekarzem weterynarii należy lubić zwierzęta. Ale nie sposób wykonywać tego zawodu jeśli nie lubi się ludzi.