quiz logo

Dziś ostatni dzień III Festiwalu Góry-Literatura-Biblioteka. Jak zawsze Wasze nim zainteresowanie bardzo nas cieszy - frekwencja w czasie spotkań wspaniała. Dziękujemy! :)
Jeśli chcielibyście sprawdzić swoją wiedzę, związaną z festiwalem (nie tylko ostatnią edycją), zachęcamy do rozwiązania quizu. 10 pytań, w każdym tylko jedna odpowiedź prawidłowa. Spróbujecie? :) Jesteśmy ciekawi jak Wam pójdzie.
Powodzenia!

rozowe srody

Czy macie ulubiony dzień w tygodniu? Dzień, który jeśli o nim pomyślicie wywoła uśmiech na Waszej twarzy? Wiem, wiem... Na usta już się ciśnie sobota i niedziela. A taki dzień w tygodniu? Dzieciaki wymienią pewnie ten z ulubionymi przedmiotami albo z małą ilością godzin lekcyjnych. A możne taki, w którym jeżdżą na basen albo do stadniny?

Sara ani nie lubi szkoły ani nie ma dobrego kontaktu z dziewczynkami z klasy. Wszystkie oszalały na punkcie kucyków i jazdy konnej. Sara, co prawda spróbowała jazdy w siodle, ale bez "ochów" i "achów". Większość czasu spędza więc sama. W domu też nie czuje się najlepiej - zapracowana mama narzuca wszystkim swoje zdanie. A tata, choć pracuje w domu, to nie uczestniczy w życiu Sary.

kajs

To był tydzień obfitujący w literackie wydarzenia. Najpierw podwójna Nagroda Literacka NIKE dla Zbigniewa Rokity (nagroda jury i czytelników) a następnie Nagroda Nobla w dziedzinie literatury dla tanzańskiego pisarza Abdulrazaka Gurnaha. Dlatego nie można przejść obojętnie wokół tych wydarzeń, bo oprócz tych wyróżnień obaj autorzy mają coś do przekazania i podzielenia się swoimi historiami, przemyśleniami i doświadczeniami. 
Niestety twórczości Abdulrazaka Gurnaha nie przetłumaczono jeszcze na język polski, podobnie jak do niedawna na polskim rynku wydawniczym nie można było znaleźć poezji Louise Glück – laureatki, która w zeszłym roku odebrała literacką Nagrodę Nobla. Kandydatów do literackiej Nagrody Nobla zgłaszają między innymi poprzedni laureaci, przewodniczący związków pisarzy, PEN-klubów i członkowie Szwedzkiej Akademii. Literacki Nobel przyznawany jest od 120 lat. A tegoroczne uzasadnienie wyboru noblisty jest szczególne "za bezkompromisową i cechującą się współczuciem refleksję nad skutkami kolonializmu i losem uchodźców, znajdujących się w przepaści między kulturami i kontynentami". Można pokusić się o przeczytanie książek laureata w języku angielskim lub poczekać na polskie tłumaczenie.

z zycia biblioteki okragly 2

 

Dwanaście sugestii dla wytrawnych Czytelników. Nieustannie kusimy do czytania i podejmowania wyzwania. W każdej chwili możecie sięgnąć do wyzwania czytelniczego, a na bibliotecznym fanpage’u w postach z challangem dzielcie się swoimi opiniami o książkach, które czytacie.

 


wyzwanie 09

Październik: przeczytaj głośno 3 wiersze o jesieni.

Wiersze możecie przeczytać komuś z rodziny, przyjacielowi, przez telefon, w autobusie nieznajomym, stojąc w oknie. Wybór pozostawiamy Wam.

wspollokatorzy

Przyznaję - decydując się na czytanie tej powieści uległam intrydze, na jakiej osnuto powieść.

Dwoje młodych ludzi Tiffy i Leon dzielą mieszkanie. Dzielą je przedziwnie, bo w określonych godzinach doby. Ona od 18 do rana, on od rana, do późnego popołudnia. Ona nie miała zbyt wielu pieniędzy na wynajęcie mieszkania, a on potrzebował zastrzyku finansowego, który pozwoliłby mu opłacić prawnika. Dzielą mieszkanie, śpią w jednym łóżku, mają wspólną szafę, kuchnię, łazienkę i nie widują się przez wiele, wiele dni. Za to piszą do siebie na żółtych kartkach i ze zdumieniem zauważają, że można kogoś całkiem nieźle poznać kierując się informacjami jakich dostarcza ta osoba komponując otoczenie wokół siebie.

cena milczenia

Po okładce - choć wiem, że tak nie ocenia się książki - i wydawnictwie założyłam, że będzie to książka historyczna lub zbeletryzowana opowieść z pogranicza średniowiecza. Dobrze, że się z nikim nie założyłam, bo dostałam książkę fantasy w stylu militarnym.

To opasłe tomisko - ponad 400 stron, to zbiór siedmiu opowiadań, które prowadzą nas przez krainy stworzone przez Jakuba Pawełka. Akcja rozpoczyna się w krainie Farven, gdzie czarownicy wraz z opłaconą obstawą poszukują czegoś, co zmieni świat. Niestety ich plan się ziszcza, ale nie do końca po ich myśli... Dochodzi do wielkiego wybuchu, który zabija najemników, rani i zmienia Wernara oraz zatapia część znanego świata. Całe zdarzenie wpływa na dalsze losy poszczególnych bohaterów.

Najemnik Werner przeżywa wybuch i zyskuje pewne niepokojące go zdolności. Towarzyszy on magom w dalszej drodze, stoi na straży ich bezpieczeństwa i wraz z nimi podąża by poszukać nowego miejsca by osiąść na stałe pod opieką jakiegoś władcy. Podczas wyprawy muszą stoczyć jednak kilka walk.

bo 2021 edycja2 plakat 1

Czy Wam jesień także kojarzy się z obrazkami z Internetu, których bohaterowie zasiedli wygodnie w fotelu, opatuleni ciepłym kocem piją gorącą kawę/herbatę/kakao i czytają książki? Za oknem szaleje wichura, ciemno i najwyraźniej zimno, ale w pokoju przytulna atmosfera, lampka daje ciepłe światło, przy czytającym drzemie kot i człowiek wie, że właśnie tak chciałby spędzić jesienny wieczór… Jeśli podoba się Wam taka, lub podobna, wizja, powinniście ją zrealizować. Z pomocą, jak zawsze, przychodzimy my! :)

Spośród 33 filii, do których księgozbiorów macie nieograniczony dostęp (dwie filie szpitalne dostępne są dla pacjentów), możemy dodać możliwość nabycia za bezcen książek z bibliotecznego antykwariatu. W każdą pierwszą sobotę miesiąca, w Filii nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia, odbywają się kiermasze książek. Za jedyne 2 zł zakupić możecie prawdziwe literackie perełki, książki dawno, a niesłusznie zapomniane, ale nierzadko również nie tak stare tytuły. Najbliższy kiermasz odbędzie się 2 października, zapraszamy od 9.00 do 14.00. Na kolejny zapraszamy już w poniedziałek, 4 października, do Filii nr 32 z Ligoty. Ten kiermasz będzie trwał od 8.00 do 19.00.

nunez przyjaciel

Główną bohaterką książki Sigrid Nunez, i zarazem narratorką, jest kobieta, która opłakuje śmierć wieloletniego przyjaciela. Ich przyjaźń przetrwała trzy małżeństwa mężczyzny, jego rozliczne związki krótkotrwałe i była dla obydwojga relacją ważną, nadającą znaczenie życiu jakie wiedli. Gdy jednak mężczyzna umiera, jej, kobiecie wykształconej, nauczycielowi akademickiemu, nie pozostaje nic innego, jak w sposób - mimo wszystko racjonalny - poradzić sobie z jego śmiercią. Płacze i przekonuje samą siebie, że śmierć mentora i przyjaciela uczyniła zbyt wielką wyrwę w jej życiu, by umieć dać sobie z tym radę. I wówczas zostaje poproszona o przysługę - ma przygarnąć psa, doga arlekina, który szaleje z rozpaczy po śmierci swojego pana. Kobieta, wbrew wszelkim głosom rozsądku, zabiera psa i dzieląc z nim żałobę, po - dla nich obydwojgu, najbliższym człowieku - opowiada czytelnikom o tym jakim człowiekiem był jej przyjaciel, opowiada o bogactwie świata literackiego, o krzywdach spotykających ludzi i, co najważniejsze, o misternej, nie do końca przez nas poznanej, zwierzęcej duszy rozpaczającej z powodu braku miłości i swojego człowieka.

ksiazka racheli

Choć interesuję się tematyką wojenną od czasu do czasu poszukuję książki, która jest diametralnie inna. Sięgnęłam po sprawdzoną serię Wydawnictwa Media Rodzina - Gorzka Czekolada. A tu... wyszło jak zwykle.

Ella mieszkająca na stałe w Nowym Yorku, wraca po śmierci rodziców do Norwegii. Chce uporządkować sprawy spadkowe po tragicznym wypadku. W domu zastaje Rachelę - starsza pani wynajmowała od jej rodziców "piwnicę". Kobieta jest tajemnicza, ale okazuje się sympatyczną i ciepłą osobą. Od tego spotkania losy obu kobiet zaczynają się ze sobą splatać. Snuta w książce opowieść Racheli sięga, aż II wojny światowej. Ella, tak samo jak my, daje się prowadzić poprzez meandry losów starszej pani - małej żydowskiej dziewczynki, która opuszcza rodzinę by ocalić życie w wojennej zawierusze. Poprzez życie nastolatki, poprzez losy młodej kobiety szukającej miłości. To opowieść o braku korzeni, poszukiwaniu tożsamości i swego miejsca na ziemi.

1

W te wakacje w Bibliotece poznawaliśmy moc słów. W zależności od ładunku energetycznego słowa niosą za sobą różne odczucia i takie było też to Lato z Książką. Pełne nowych wyzwań, doświadczeń i odkryć. Tegoroczna akcja Lato z Książką trwała od 29 czerwca do 29 sierpnia i zorganizowana była w 17 filiach bibliotecznych dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (7-12 lat) – wybrane wydarzenia były również kierowane do najmłodszych czytelników i ich rodziców oraz po prostu dorosłych.
W 248 wydarzeniach wzięło udział 1472 osób, zaś  frekwencja podczas książkowych aktywności wyniosła 3225 osób – bardzo nas cieszy Wasza liczna obecność :)

cisza
To książka wprost idealna dla mnie. Lubię ciszę, doceniam ją i raczej nie zdarzają mi się chwile, w których czuję się nią przytłoczona. Co więcej - przychylam się do opinii, że z ludźmi z którymi nie umiemy milczeć trudno jest nam porozmawiać, gdyż cisza między dwojgiem ludzi także buduje więź.

"Tajemnica dotarcia na biegun południowy polega na stawianiu jednej nogi przed drugą dostateczną liczbę razy. Pod względem technicznym jest to proste. (...) Wyzwanie polega na tym, żeby tego chcieć." [s. 21]

Kiedy na blogu pisałam o przejechaniu jednego dnia najdłuższej z dotąd pokonywanych tras rowerowych, użyłam podobnych sformułowań. I dlatego, gdy przeczytałam zacytowane powyżej zdanie, wiedziałam, że w wielu rzeczach będę się z Erlingiem Kagge zgadzać.

sportsmenki

W dorobku piśmienniczym polskiego historyka Krzysztofa Szujeckiego znajdują się publikacje poświęcone tematyce sportu, sięgające nawet XIX wieku. Jedna z nich to: „Sportsmenki: pierwsze polskie olimpijki, medalistki, rekordzistki”. Podzielona jest na 13 rozdziałów, z których każdy poświęcony został konkretnej sportsmence, m.in. Elżbiecie Ziętkiewicz, Wandzie Dubieńskiej, Helenie Rakoczy, Karolinie Kocięckiej czy też Halinie Konopackiej.

Estetyczne wydana książka w niezwykle przyjazny sposób przedstawia historię tych wyjątkowych postaci na tle ich życia rodzinnego, zawodowego oraz wydarzeń politycznych. Dawniej, uprawianie sportu przez kobiety było czymś niecodziennym, budzącym zaskoczenie. Nie do pomyślenia było również to, żeby kobiety zdobywały medale i brały udział w Igrzyskach Olimpijskich, a także rywalizowały w zawodach z samymi mężczyznami. W tym miejscu warto wspomnieć Karolinę Kocięcką, która wybrała się w podróż rowerową na Wystawę Światową do Paryża i brała udział w organizowanych wyścigach. Poza tym będąca pod zaborami Polska zmagała się wówczas z trudną sytuację polityczną. Władze utrudniały karierę sportową oraz jej doskonalenie, co przekładało się na odwoływanie wielu zawodów i turniejów.

z zycia biblioteki okragly 2

 

Dwanaście sugestii dla wytrawnych Czytelników. Nieustanie kusimy do czytania i podejmowania wyzwania. W każdej chwili możecie sięgnąć do wyzwania czytelniczego, a na bibliotecznym fanpage’u w postach z challangem dzielcie się swoimi opiniami o książkach, które czytacie.

 


wyzwanie 09

Wrzesień: wybierz się w podróż do Azji i zachwyć książkami wydawnictwa Tajfuny.

lasuch

Czy można ukryć się przed złem? Czy można żyć bez innych ludzi? Nie, ale zawsze można próbować. Taką drogę wybrał ojciec Gusa - wraz z synem mieszkają w małej drewnianej chatce w leśnych ostępach. Na uboczu, poza wzrokiem innych. Żyją według bożych zasad, karmi ich las.

Gdy umiera ojciec, chłopiec nadal próbuje żyć według wyuczonych zasad, jednak zło dotrze wszędzie. Pewnego dnia pojawiają się myśliwi. Chłopiec nie jest przygotowany do podjęcia walki, nie potrafi się obronić... niespodziewanie ratuje go wielkolud Jeppard.

biegnij

Ile razy zdarzyło się Wam słyszeć niewybredne komentarze, mało wyrafinowane zaczepki na wpół pijanych mężczyzn? Ile razy musiałyście się odsuwać, by nie dać się dotknąć, a ile razy nie zdążyłyście i dłoń obcego nietrzeźwego mężczyzny, któremu wydaje się, że jest miły i zabawny i, że może tak robić, złapała Was za rękę, pośladek, ramię?

Dla Annabelle ten jeden raz to za dużo. Przepojona złością na sytuację, w której się znalazła i na to, co wydarzyło się w przeszłości, zaczyna biec. Biegnie przed siebie, w zwykłych ubraniach, tak jakby każdym krokiem oddalenia od miejsca, w którym ktoś ją zaczepił, nabierała sił i stawała się mocniejsza. Nie do końca tak jest, co uświadamia dziewczynie spotkanie z matką i bratem. Na wieść o tym, że Annabelle zamierza biec do Waszyngtonu z Seattle, mama dziewczyny wpada w panikę i zakazuje, a brat... Brat wyciąga z bagażnika ekwipunek na dalszą biegową wędrówkę starszej siostry.

ptsd

Juni żyje na marginesie społeczeństwa. Jest samotna, zdesperowana i uzależniona od leków. Ale nie skreślajcie jej od razu... Juni jest weteranką wojenną. Była ważnym członkiem swojego oddziału, broniła i chroniła towarzyszy broni. Była świetnym strzelcem, dobrą koleżanką, osobą chętną do zdobywania wiedzy - wspierała lekarza w jego praktyce.

Niestety wojna i doświadczenia z nią związane (m.in. utrata przyjaciół, niemożność ochrony oddziału) sprawiły, że Juni toczy wciąż bitwę. Bitwę we własnym wnętrzu. Po powrocie do kraju nie uzyskała też należytej pomocy. Została pozostawiona sama sobie, podobnie jak inni żołnierze wracający z frontu. W walce o człowieczeństwo wspiera ją inni weterani, nowi znajomi oraz pies.

poczet psujow

Zdarza Wam się czasem coś zepsuć? A jeśli tak, czy to są małe rzeczy, czy dość kosztowne? Bohaterowie książki Pawła Beręsewicza „Poczet Psujów Polskich” – bynajmniej nie mają nic wspólnego z historią Polski, co najwyżej historią rodziny, bo ich historie opowiadane są z pokolenia na pokolenie. Dlaczego? No właśnie, bo byli psujami. Jakie jest Wasze największe osiągniecie w tej dziedzinie? Może zrobiliście z czarno-białego odbiornika telewizyjnego, kolorowy? A widzicie – ponoć się da, tak przynajmniej uważał Tata Maćka (czyli wówczas, kiedy historia miała miejsce był jeszcze małym Jurkiem). Im dalej w przeszłość, tym bardziej okazuje się, że to bycie psują to normalność. I tak aż do prapraprapradziadka Maćka, który przyczynił się do wydrukowania ciekawie brzmiącej treści w gazecie.

madame curie
Czołowych pionierów w dziejach nauki, którzy stali się legendami w dziedzinie chemii, fizyki czy matematyki ukazuje w swojej publikacji Jan Piskurewicz „Madame Curie, Einstein, Langevin, Rutherford i inni...: wątki naukowe, pedagogiczne, społeczne i polityczne”. Książka została podzielona na siedem rozdziałów, z których każdy omawia inne zagadnienie. Niemniej jednak przewodnią postacią jest Maria Skłodowska-Curie. To jej osobie autor poświęcił najwięcej uwagi. Poznajemy ją w najtragiczniejszym momencie jej życia, mianowicie śmierci męża, Piotra Curie. To, co wówczas przeżywała to trudny do opisania ból, rozpacz i depresja. Obok żałoby życie Marii Skłodowskiej-Curie toczyło się dalej. Mowa tu o życiu zawodowym i prywatnym. Wykłady, praca naukowa, przejęcie po mężu katedry, choroba i wojna, a obok najważniejsze zadanie, czyli wychowywanie córek.

W jednym z rozdziałów autor wspomina o pisanej przez Piotra Curie biografii. Dzięki niej poznajemy krąg jego bliskich przyjaciół oraz uczniów, do których należeli m.in. Georges  Sagnac, Jean Perrin czy Georges Urbain. Wśród nich szczególną postacią był uczeń Piotra, Paul Langevin, który po jego śmierci współpracował z Marią. Piotr Curie cenił jego wiedzę  i pracowitość, dlatego Langevin przejął po nim obowiązki w Ecole de Physique et de Chimie Industrielle de la Ville de Paris.

miasto zlotej

Miasto Złotej - złotej dziewczynki, która jest niezwykle rezolutna i całe dnie spędza ze swoimi przyjaciółmi na rysowaniu map oraz grach. Ale oprócz tych bohaterów, ważną rolę odgrywa miasto –Miasto Złotej i tego, co można w nim znaleźć. Jest trochę niczym sen, gdzie znienacka czai się niespodziewane. Złota dziewczynka usiłuje wydobyć, z tego miasta wszystkie kolory pokazując, że to nie tylko betonoza. Do betonowej walki włącza Misia i Tinę oraz tajemniczą dziewczynkę – Sylvię. Może i Wy dacie się porwać grze słów i obrazów przedstawionej przez Daniela Chmielewskiego oraz Magdy Rucińskiej?

dni ktorych nie znamy

Lubin to młody chłopak - trochę naiwny, kochający to, co robi - akrobatyka to jego życie. Ma paczkę przyjaciół, z którymi dzieli pasję oraz sympatyczną dziewczynę wspierającą go, w tym co robi. Pewnego dnia, podczas występu uderza się mocno w głowę. Choć uraz nie wydaje się niebezpieczny okazuje się, że Lubin ma luki w pamięci. Nie wie, co się z nim dzieje... Odkrywa, że żyje co drugi dzień! Od wypadku dzieli swe ciało z inna osobą. Drugi Lubin jest uporządkowany, ma inny gust i nie jest fanem ćwiczeń, woli tłuste jedzenie. Początkowo próbują się dogadać - zostawiając sobie informacje, egzystując według pewnych ram. Niestety ten drugi, coraz bardziej przejmuje kontrolę nad ciałem. Dni jego "panowania" są coraz częstsze i dłuższe.