dziewczyna z neapolu

Tytułowy Neapol był dla mnie pokusą nie do odparcia, gdyż to w tym właśnie mieście spędziłam swoją podróż poślubną. Bez wahania sięgnęłam więc po „Dziewczynę z Neapolu” Lucindy Riley, która jest autorką niezwykle popularnej serii „Siedem sióstr”.

Choć tytułowe miasto w rzeczywistości nie odgrywało większej roli w powieści, sama fabuła szybko mnie wciągnęła. Rosanna Menici w wieku 11 lat zakochuje się w sporo od niej starszym przyjacielu rodziny - Robercie Rossinim. Mężczyzna jest śpiewakiem operowym u progu wielkiej kariery. On też jako pierwszy zauważa niezwykły talent wokalny dziewczynki.

Za jego radą Rosanna zaczyna uczyć się śpiewu. Talent i ciężka praca otwierają przed ubogą córką właścicieli małej pizzerii wrota LaScali, jednej z najsłynniejszych scen operowych. Tam też po raz kolejny zetknie się z Robertem Rossinim.

ewolucja wedlug

Czytałam same dobre recenzje tych książek. Na tyle zachęcające, że zaczęłam szukać powieści, których bohaterką jest Calpurnia w bibliotece, by samej się przekonać czy warto. I słusznie zrobiłam, bo było warto!

Akcja powieści toczy się w 1899 i 1900 roku. Calpurnia mieszka na farmie bawełny, wraz z dziadkiem, rodzicami, sześcioma braćmi, różnymi osobami pracującymi w domu i na farmie oraz mnóstwem zwierząt tzw. gospodarskich.

Pewnego dnia dziewczynka dostaje od brata notatnik, który zaczyna szybko zapełniać pytaniami jakie przychodzą je do głowy, podczas obserwacji psów i innych zwierząt. Gdy ten sam brat odsyła ją do dziadka, by to u niego poszukała odpowiedzi na nurtujące ją przyrodnicze zagadnienia, Calpurnia jeszcze nie wie, że oto zaczyna się najciekawsza relacja w jej młodym życiu. Relacja z dziadkiem, który wciąż na nowo skłaniał ją będzie do Badania, Poszukiwania, Odkrywania.

piekna ciemnosc

Przeczytałam komiks dwa razy i nadal nie wiem jak go opisać. Waham się... nad wątkami, odniesieniami do innych dzieł oraz analizą zachowań "ludzkich", które zostały w nim przedstawione. Jestem nim oczarowana i przerażona jednocześnie.

W pierwszym momencie zachwyciła mnie okładka. Wspaniały dobór kolorów - czerń i odcienie błękitów. Realistyczny rysunek dziecka - dziewczynki, leżącej (śpiącej?) na trawie. A w darni stoi malutka istotka płci żeńskiej. Jest narysowana prosta bajkowa kreską. Od razu skojarzyła mi się z Calineczką.

rozmowa okragly 2

Spotkanie z Tomaszem Żukowskim, autorem książki 'Pod presją. Co mówią o Zagładzie ci, którym odbieramy głos'.
Spotkanie poprowadziła - Monika Badowska, która zajmuje się literaturą zawodowo i prywatnie
https://www.prowincjonalnanauczycielka.pl/

| Tomasz Żukowski | Historyk literatury. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN. Zajmuje się problemami dyskursu publicznego w Polsce; interesuje się funkcjami obrazów Żyda i ich rolą w definiowaniu polskiej tożsamości oraz narracjami o PRL-u i komunizmie po roku 1989. Współautor tomu Zagłada w „Medalionach” Zofii Nałkowskiej. Tekst i konteksty oraz książki Przemoc filosemicka? Nowe polskie narracje o Żydach po roku 2000.

Spotkanie realizowane w ramach projektu: Inicjatywa Lokalna. Żydzi w społeczności śląskiej. Pamięć, kultura, dziedzictwo

skradzione dziecko

Książkę skończyłam czytać późno w nocy. I cały dzień myślę o niej i o tym jak ją opisać, by nie uczynić jej zbyt oczywistą i nie zabrać jej magii.

O skradzionym dziecku opowiada nam dwóch narratorów: ów skradziony Henry Day i ten, który zajął jego miejsce – Podmianek, dawno temu noszący imię Gustaw.

Podmianki to leśne duszki. Nie wiadomo jest ich pochodzenie, nie mamy wiedzy o tym kto zapoczątkował to co robią, ale wiemy jak żyją. Podmianki obserwują ludzi, a gdy zauważą dziecko mające 6 lub 7 lat, przyglądają się jemu i jego najbliższym, uczą się jego życia, by w końcu porwać go i stworzyć szansę jednemu ze swoich na powrót do świata ludzi poprzez podmianę – człowiek zamieszkuje w lesie, podmianek trafia do ludzkiego domu.

z zycia biblioteki okragly 2

 

Dwanaście sugestii dla wytrawnych Czytelników. Nieustanie kusimy do czytania i podejmowania wyzwania. W każdej chwili możecie sięgnąć do wyzwania czytelniczego, a na bibliotecznym fanpage’u w postach z challangem dzielcie się swoimi opiniami o książkach, które czytacie.

 


wyzwanie 07

Lipiec: sięgnij po literaturę drogi i "wędrowny" reportaż.

paprocany

Zośka to pani adwokat broniąca przestępców. Jest dobra w tym co robi. Po godzinach, to równie pyskata singielka czerpiąca z życia garściami. Gdy znika jej bratanica, o pomoc w znalezieniu trudnej nastolatki, prosi ojczyma - szefa policji. Franciszek poleca jej Krzysztofa Strzeleckiego. Dobrego glinę, który akurat ma pod górkę. Oskarżono go o gwałt i zawieszono. Ma sporo wolnego czasu i potrzebuje kasy... Zgadza się pomóc w poszukiwaniu nastolatki.

Tych dwoje jest na pierwszy rzut oka całkiem różnych. Z każdą minutą jednak coraz lepiej się dogadują i... zaczyna między nimi iskrzyć.

Nie wiem jak podsumować tę publikację.

rozmowa okragly 2

Fragmenty spotkania autorskiego z Martą Obuch, z okazji premiery jej najnowszej książki - "Do trzech chłopów sztuka". Spotkanie poprowadziła nasza koleżanka - Anna Czupioł, prywatnie blogerka szpiegująca nowości wydawnicze
http://literackieprzeszpiegi.pl/

Marta Obuch – autorka komedii kryminalnych, fotograf, poetka, dziennikarka. Urodzona 5 stycznia 1975 r. w Częstochowie, gdzie uczęszczała do Ogólnokształcącego Liceum Wojskowego. Po zdaniu matury zamieszkała w Katowicach. Tam ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim oraz fotografię cyfrową w Śląskiej Akademii Fotografii.

Spotkanie było realizowane dla Filii nr 14, ul. Piastów 20 
Spotkanie zrealizowane w ramach projektu Budżet Obywatelski w Katowicach

lato 1920

Rok 1920 niewątpliwie zapisał się między innymi w wydarzenia takie jak: trwająca wojna polsko-bolszewicka, powołanie Rządu Obrony Narodowej, wybuch II Powstania Śląskiego czy powstanie Wolnego Miasta Gdańsk. Wydarzenia te można by mnożyć bez końca. Tytuł niniejszej publikacji Lato 1920, autorstwa Joanny Rolińskiej bezpośrednio wskazuje nam, że opisana historia odnosi się właśnie do roku 1920, a konkretniej do trzech miesięcy (czerwiec-sierpień).

wiktorio i love you

Skoro zaglądacie na stronę MBP i czytacie nasz blog, to pewnie jesteście użytkownikami biblioteki. A czy macie swoich ulubionych bibliotekarzy? Czy raczej bibliotekarki, bo jednak kobiety w tym zawodzie przeważają? Ja do dziś pamiętam panią bibliotekarkę z chorzowskiej wypożyczalni dla dzieci i młodzieży, życzliwą i uśmiechniętą, to jej zawdzięczam pierwsze spotkanie z książkami Joanny Chmielewskiej (i nie tylko). Bohaterce książki Mai Hjertzell, 9-letniej Linn spotkanie Wiktorii, bibliotekarki z objazdowej biblioteki pomogło lepiej zrozumieć siebie i spotkać nową przyjaźń.

Linn mieszka z mamą w bloku pod lasem (jej tata po rozwodzie zamieszkał w Sztokholmie z nową rodziną). W okolicy nie ma zbyt wielu dzieci w jej wieku, Linn jednak to nie przeszkadza, jak sama mówi „Nikogo nie potrzebowałam, mogłam być sama, żaden problem”, za to bacznie obserwuje świat wokół, zachowania sąsiadów i koleżanek i… uczy się łacińskich sentencji. Nie zawsze dogaduje się z mamą, która – mam wrażenie –  widzi córkę na swoje podobieństwo, i nie słucha, kiedy dziewczynka próbuje jej wytłumaczyć, że ma inne gusty i upodobania. Gdy do domku w sąsiedztwie wprowadza się bibliotekarka Wiktoria, a pod blokiem Linn staje książkobus. Dziewczynka zyskuje osobę, która jej słucha i której można o wszystkim opowiedzieć, bez obaw, że zostanie się ocenionym.

rozmowa okragly 2

O miłości do zwierząt, ale i twórczości Marioli Zaczyńskiej. Spotkanie, które odbyło się pewnego majowego popołudnia w niesamowitym klimacie, blisko natury.
Mariola Zaczyńska jest dziennikarką i autorką powieści obyczajowych, m.in. „Więcej niż siostry”, „Zaklinaczki”, „Kobieta z Impetem”.
Zapraszamy do oglądania. Rozmowę prowadziła Monika Badowska.

rytual

Dwoje młodych ludzi na romantycznym spacerze po malowniczej okolicy zapowiada... Nie, nie dajcie się nabrać to wstęp do kryminału, a nie romantycznej komedii. Para przez przypadek znajduje głowę. Ludzką głowę przybitą włócznią do starego dębu. Ciała, a właściwie reszty ciała brak. Na miejscu zbrodni pojawia się nowa pani prokurator Wanda Just oraz podkomisarz Dereń. Znają się z przeszłości, spotykają się ponownie w trudnych dla siebie momentach w życiu. Mają razem prowadzić sprawę rytualnego mordu. Morderca zaciera ślady, część tropów kieruje w stronę rodzimowierców, wykorzystując do tego wierzenia Słowian. W na pozór spokojnym miasteczku toczy się walka o wpływy i wiedzę, gdzie ukryto skarb.

Bohaterowie książki są do bólu prawdziwi. Są stworzeni od A do Z. Poznajemy ich w trudnych momentach w ich życiu (rozstanie z żoną oraz próba stworzenia nowego życia po rozwodzie, w nowym miejscu), ale mają też przeszłość. Jakieś życie przed... Życie, które ich ukształtowało, pokrzywiło i sprawiło, że postacie z książki nabierają realnego wymiaru, prawdziwych cech. Widać tu odwołanie do skandynawskich bohaterów - zmęczonych życiem, wyplutych, ale walczących dalej. Dereń i Just nie posiadają wiedzy na każdy temat, mają gorsze dni, mylą się. Są tacy jak każdy z nas – niedoskonali.

sekretna kocia piekarnia

Jeśli zdarza Wam się sięgnąć po książkę z powodu pięknej okładki lub niesamowitych ilustracji, to witajcie w klubie srok okładkowych. A jeśli dalej się zastanawiacie nad odpowiedzią, to zerknijcie do książki „Sekretna kocia piekarnia”.

W nie tak odległym Tallinnie stoi niebieski, drewniany domek. Żyją sobie w nim dwa koty – Wilbur, przypominający z wyglądu rudego szopa pracza oraz Pchełka, królowa szarych odcieni. Oczywiście, mieszkają ze swoimi ludźmi, z których najbardziej lubią Helkę, lat 5 i 3/4.

Gdy pojawia się dziura w ścianie, ciekawskie koty są w stanie zrezygnować dla niej ze swojej popołudniowej drzemki. A potem… potem to już są tylko bułeczki, ciasteczka, precelki, pączki z ziemniakiem a nawet keks z kocimiętką! I na jaw wychodzi koci gen przedsiębiorczości.

z zycia biblioteki okragly 2

 

Dwanaście sugestii dla wytrawnych Czytelników. Nieustanie kusimy do czytania i podejmowania wyzwania. W każdej chwili możecie sięgnąć do wyzwania czytelniczego, a na bibliotecznym fanpage’u w postach z challangem dzielcie się swoimi opiniami o książkach, które czytacie.

 


wyzwanie 06

Czerwiec: zajrzyj na bibliotecznego bloga i przeczytaj jedną z polecanych tam książek.

list do krola okladkaMoże autorka jest fanem Tolkiena? Takie moje było pierwsze skojarzenie po przeczytaniu tej książki. Jednak historia, o której mowa ukazała się w 1962 roku w Holandii i stała się szybko światowym bestsellerem. Być może Tonke Dragt, która jest cenioną i uznaną holenderską autorką, miała już za sobą lekturę „Władcy Pierścieni”. Tego nie wiem, ale mogę z całą pewnością zachęcić do czytania „Listu do króla”.
Jak już wspomniałam pierwsze skojarzenie – „Władca Pierścieni”, ale może to tylko moja wyobraźnia? Można by pobawić się w poszukiwania analogii. Dwa światy bohaterów, tych dobrych i czarnych charakterów. Pojawia się tutaj też pierścień, więc rozumiecie teraz moją literacką czujność?  Na pewno jest to propozycja dla młodych czytelników, którzy nie boją się lektury, która liczy ponad pięćset stron, lubią przygody, legendy o królu Arturze. Jednym słowem jest to powieść, opowieść rycerska.

doscNajnowsza książka Doroty Sumińskiej to protest, słowa nawołujące go opamiętania i stanięcia w prawdzie wobec pytania - Jak możemy żyć wiedząc, że dzieją się (sprawiamy by się działy) tak straszne rzeczy?

Układ pierwszej części niewielkiego zbioru tekstów o mocnym przekazie jest prosty: felieton i dane statystyczne dotyczące tematu, o jakim autorka pisze. Gdy mowa jest o rybach, to i w przytoczonych liczbach, przywoływanych wysokich komisjach, organizacjach, tworach, które z nazwy brzmią ładnie, a z jestestwa przyczyniają się do uregulowania sposobu zadawania cierpienia i śmierci, mowa jest o tym, co Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt mówi o sposobach ogłuszania ryb.

miesiaczka chce wiedziec okladkaWydawnictwo Debit, należące do Grupy Wydawniczej Sonia Draga, specjalizuje się w książkach dla dzieci. W marcu tego roku, polską premierę w wydawnictwie miały trzy tytuły o dorastaniu, kierowane do dzieci w wieku 8+ i 10+.

Miesiączka. Chcę wiedzieć! Pierwszy przewodnik każdej dziewczyny to pięknie wydana hiszpańska książka autorstwa Anny Salvii – psycholog zajmującej się edukacją seksualną i Cristiny Torrón – ilustratorki i twórczyni projektu Menstruita, którego częścią jest wspomniana książka. To niewielki ale bardzo bogaty w informacje poradnik dla dziewczynek, które lada chwila dostaną pierwszą miesiączkę i które powinniśmy, my dorośli,  na ten ważny w ich życiu moment przygotować. Przeczytamy tu m.in. o tym, czym jest miesiączka i na czym polega cykl miesiączkowy, jak zbudowane są żeńskie narządy płciowe, w jaki sposób cykl działa na nas na co dzień, jak przebiega dojrzewanie, jak należy dbać o komfort i higienę w czasie menstruacji, czym jest płodność. Podejmowane w książce tematy napisane są prostym, pełnym życzliwości językiem dostosowanym do wieku czytelniczek. Rzetelnym i zaskakująco bogatym informacjom towarzyszą kolorowe, zabawne ilustracje, które przyjemnie uzupełniają tekst. Bardzo miłym akcentem jest Minipamiętnik Twojego dojrzewania do samodzielnego wypełniania oraz dołączony kalendarz miesiączkowy, tak ważny dla każdej miesiączkującej dziewczyny i kobiety.

kurs gotowania 2Jeżeli uważacie, że gotowanie nie jest waszą mocną stroną, albo chcielibyście zgłębić tajniki sztuki kulinarnej zachęcam do przeczytania książki pt. „Kurs gotowania Marka Łebkowskiego. Kuchnia polska”.

Jest to niezwykły poradnik, który zawiera wyczerpujący spis potraw z warzyw (cukinii, papryki, bakłażanów czy szparagów), mięsa (cielęciny, wołowiny jak i jagnięciny), ryb i owoców morza, makaronów oraz przeróżnych słodkości, w tym także słonych przekąsek. Krótko mówiąc każdy znajdzie coś dla siebie :)

chlopiec kret lis i kon

Bohaterowie książki pojawiają się w niej w kolejności wymienionej w tytule. Najpierw widzimy chłopca. Jest sam. Pojawienie się kreta zmienia wiele w jego życiu. Spędzają razem czas, rozmawiają, filozofują. Odpędzają samotność. Z każdą stroną przypominają nam o tym co ważne w życiu - miłość, bycie dobrym i ciasto, które pomaga gdy ci się nie wiedzie. Przypominają, że ważne są marzenia. I warto pokonać strach by je realizować.

Gdy spotykają lisa, kret pokonuje swój strach przed drapieżnikiem. I odkrywają... wolność wyboru. Poznają, co to troska o drugą istotę, ale także dobroć okazywaną sobie samemu.

W momencie pojawienia się wielkiego konia, poznajemy także dojrzałość i spokój. Bo to on przypomina, że łzy [...] świadczą o twojej sile, nie słabości. A największą odwagą bywa proszenie o pomoc. Razem z nimi odkrywamy niedoskonałości życia, miłość, wiarę w siebie. Bo najważniejsze to bycie razem, cieszenie się towarzystwem bliskich i obdarzenie ich uczuciem. By razem ronić łzy i pokonać ból. I nie mierz(my) swojej wartości tym, jak jesteś(my) traktowany (traktowani). Bo nie musimy być niezwykli, jacyś specjalni, żeby ktoś nas pokochał.

dam ci to wszystko

Dam ci to wszystko to uhonorowany prestiżową nagrodą literacką Premio Planeta kryminał pióra Dolores Redondo. A ja nie mam najmniejszych wątpliwości, że nagroda się autorce za tę powieść należała.

Głównym jej bohaterem jest Manuel Ortigosa, utytułowany i bardzo popularny w Hiszpanii pisarz. Poznajemy go w momencie, gdy pracę nad kolejną książką przerywa mu wizyta dwójki funkcjonariuszy policji, mających do przekazania bardzo złą wiadomość – mąż Manuela, Álvaro, zginął w nocy w wypadku samochodowym… Od tego momentu wszystko wydaje się być Manuelowi snem, alternatywną rzeczywistością, nieprawdą. Ponieważ nie tylko Álvara już nie ma, ale okazuje się, że być może i wcześniej nie było – osoba, którą kochał, wiodła podwójne życie: życie z Manuelem i dla niego, i to drugie, do którego swego męża nie dopuszczał. Już sam fakt, iż Álvaro zginął w Lugo, powoduje że Manuel zaczyna wątpić w prawdomówność i wierność ukochanego – według oficjalnej wersji miał on przebywać służbowo w Barcelonie… (zerknijcie na mapę Hiszpanii, zrozumiecie obawy).