01

Rozćwierkana wystawa zawitała do Filii 14 na Os. Tysiąclecia.

Od wtorku 2 sierpnia można podziwiać niezwykłą wystawę Na skrzydłach wiatru. Prace Agnieszki Ciszewskiej przedstawiają różnobarwne ptaki. Ponad 50 przepięknych ilustracji malarki zdobi książkę Jacka Karczewskiego „Zobacz ptaka. Opowieści po drodze”. Na wystawie możemy zobaczyć część tych prac, oraz wiele innych, z którymi artystka zawitała do Katowic po raz pierwszy!

Agnieszka Ciszewska przez 15 lat była związana z Teatrem Wielkim w Łodzi, a także pracowała jako grafik komputerowy. Przyszedł, jednak czas, aby postawić wszystko na jedną kartę i zająć się swoją pasją i wielką miłością do malarstwa. Jako jedyna w Polsce maluje akwarelą miniatury. Dzięki temu możemy podziwiać niezwykłe i tak „żywe" prace artystki w naszych dwóch filiach.

Biblioteczni miłośnicy książek

9 sierpnia, nasz dzień! I Wasz! 🥳

Dzień Miłośników Książek! 😍📚

Jakie książki dziś prezentujemy? Zobaczcie i poczytajcie 😊

2022 8 09 mbMAGDA

No bo przecież z całym swoim księgozbiorem nie zapozuje. Zatem wybrałam ulubione ostatnio książki dla młodego pokolenia: Księga Ludensona autorstwa duetu idealnego – Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak (dla niewtajemniczonych pisarka i ilustratorka), oraz Opowieści na dobranoc dla młodych butowniczek – tym razem w roli głównej z polskimi bohaterkami.

lato gdy

Niezapomniane lato na francuskiej wsi. Ile razy zmienialiście swoje wakacyjne plany z powodu kogoś bliskiego? Tak właśnie zrobił główny bohater książki Tatiany Țîbuleac – Aleksy, który rezygnuje ze spędzenia wakacji wraz ze swoimi kolegami w Amsterdamie (!) i spędza lato z mamą. Tak właśnie z mamą i to pośród sielskiego krajobrazu.

„Targ staroci wyglądał tak, jakby Bóg się potknął i wszystko wypadło mu z torby.”

Podróż życia w zamian za wyjazd z matką, z którą ma się nie najlepsze relacje? „Lato, gdy mama miała zielone oczy” jest wielkim zaskoczeniem pod względem wyborów, jakich dokonują główni bohaterowie oraz języka (!). Jak to się czyta. Każde słowo jest przesycone zapachem, obrazem, emocjami aż chciałoby się, żeby ta historia nigdy się nie skończyła.

w ciemnym lesie

Byłem przekonany, że pierwszym komiksem Winshluss'a, który przeczytam będzie Pinokio stojący od pół roku na półce, a tu taka niespodzianka. Przypadkiem natrafiłem na komiks dziecięcy tego autora na kupce bibliotecznej (nie mojej oczywiście). Trzeba było spróbować - no bo kto powiedział, że muszę posiadać wszystkie komiksy świata? ;)

Angelo jedzie ze swoją rodziną do bardzo chorej babci. Po drodze robią sobie przerwę i przypadkiem Angelo zostaje zapomniany. Rezolutny chłopiec postanawia sam trafić do babci, a najkrótsza droga wydaje się prowadzić przez las. Co takiego może być w lesie czego mógłby się bać mały chłopiec? Mrówki? A może gadające ropuchy, ogry? To nie jest normalny las - tu czeka wiele niebezpieczeństw, ale mały Angelo o dobrym sercu dzielnie stawia im czoła.

znalezione

Wielokrotnie pojawiały się w Internecie galerie zdjęć, prezentujące znaleziska w książkach zwracanych przez czytelników do bibliotek. Zdarzały się bilety (komunikacyjne i na imprezy masowe), zasuszone kwiaty, paragony, stare listy, kupony Totka, a nawet kolczyki, banknoty (również te aktualne!), pisma urzędowe i parę obrzydlistw, o których może lepiej nie wspominać, a zapomnieć…

bestia z palacu

Zapraszam w małą podróż w czasie - lądujemy w Londynie w roku 2120. Pałac Buckingham nadal stoi, jest jednak w opłakanym stanie, a miasto to jedna wielka ruina. Ludzie walczą o przetrwanie i z każdym dniem wzrasta ich oburzenie wobec władzy. Król, który bezpiecznie przebywa w pałacu i wiedzie w miarę spokojne życie, nie przejmuje się poddanymi. Jego syna - księcia Alfreda dziwi postawa ojca. Ale gdy zsyła on Królową do więzienia w Tower, to chorowite dziecko otoczone stoami książek próbuje odnaleźć w sobie odwagę by uratować ukochaną mamę. Z każdą stroną okazuje się, że dwunastoletni następca tronu ma o wiele więcej do zrobienia.

berlin miasto kamieni

Berlin. Koniec lat dwudziestych - koniec Republiki Weimarskiej. Miasto gwałtownie się rozwija. Powstają nowe dzielnice, przybywają nowi mieszkańcy. Wszystkie gałęzie gospodarki się rozbudowują... Zbrojeniówka także... Kultura stoi na najwyższym poziomie i z czasem zaczyna wyznaczać trendy.

To miasto nadal pamięta brutalność pierwszej wojny światowej. Tu i ówdzie można spotkać inwalidów wojennych proszących o jałmużnę. Bieda nadal jest wszechobecna.

sztejer

Głównym bohaterem książki jest Sztejer i to jego oczami poznajemy otaczający nas świat po Zagładzie. Vincent jako narrator sprawdza się fantastycznie - jest precyzyjny w opisie, ironiczny i nieco rubaszny. To oszust i morderca. To ten typ faceta, którego albo od razu polubimy lub znienawidzimy. Moją sympatię zyskał poczuciem humoru i dosadnym językiem, bo poglądy na temat kobiet i innych nacji mamy zupełnie różne.

Autor ukazuje nam świat po Zagładzie, w którym ludzie żyją w skupiskach (miastach lub małych osadach). Wszędzie panuje bród i ubóstwo. Po lasach, bagnach i nad rzekami pojawiają się mutanty - zmutowane zwierzęta a czasami i ludzie - Wyklęci. A Vincent Szejert, jako sprawny zabójca, jest płatnym czyścicielem okolicy z nieproszonych gości.

portret kobiety

„Portret kobiety w opowiadaniach dziesięciu hiszpańskich autorek". Autorkami tymi są Yanet Acosta, Laura Freixas, Almudena Grandes, Berta Mars, Marina Mayoral, Rosa Montero, Cristina Peri Rossi, Soledad Puertolas, Carme Riera oraz Esther Tusquets.
Opowiadania przypisane są do czterech różnych części: Odkrywanie kobiecości, Role kobiece, Męskie - żeńskie, Walka z czasem.
Nie są to teksty słodkie i naiwne, jest tu dużo realizmu znanego z życia chyba każdej kobiety: rozpad związku, nerwowe oczekiwanie na narodziny dziecka, trudne relacje z matką, kobieca przyjaźń, miłość pełna oddania...

praca i inne grzechy

Z czym kojarzy się Wam Nowy Jork? Pierwsze co mi przychodzi do głowy to: wieżowce, giełda, bogactwa, metro, World Trade Center. Większość skojarzeń jest bardzo pozytywna i myślę, że w tej materii nie odstaję od innych. LeDuff próbuje nam pokazać ciut inny Nowy Jork. To miasto, które gwałtownie się zmienia, a to sprawia, że wielu jego obywateli pracuje na te zmiany powyżej swoich sił. To robotnicy, którzy budują to miasto, za najniższe pensje, bez ubezpieczeń, bez perspektyw. Obok nich są starzy mieszkańcy miasta, którzy nie nadążają za rosnącymi zmianami. Ich praca jest coraz mniej potrzebna, a miejsce zamieszkania coraz bardziej przypomina zakazane dzielnice. Są też tacy, którzy przybyli do tego miasta w poszukiwaniu szansy na lepsze życie. Niektórym się uda, ale większość z nich dostanie od miasta solidną lekcję życia. Czasem ich widać w zaułkach ulic. To ludzie całkowicie żyjący w mieście, ale też poza systemem (bezdomni, uzależnieni).

joanna kurowska

Joanna Kurowska - zawsze pełna humoru, optymizmu i pozytywnej energii. To cechy, które dostrzegamy w pierwszej kolejności patrząc na tą wyjątkową aktorkę. Ma na koncie wiele ról, zarówno telewizyjnych jak i teatralnych. Ponadto warto dodać, że jej artystyczny dorobek obejmuje także piosenkarstwo.

Ta pozytywna opowieść o zawsze uśmiechniętej postaci ma swoje drugie dno. Przedstawia je sama Joanna Kurowska w rozmowie z Kamilą Drecką w książce „Każdy dzień jest cudem”. Mimo, że jest ciekawa życia i otwarta na to, co nieznane doświadczyła sporo nieprzychylności losu. Tak naprawdę od dwunastego roku życia musiała nauczyć się odpowiedzialności. Przejęła sporo obowiązków odkąd zaczęła chorować jej matka. Również w szkole zmagała się z niesprawiedliwymi osądami,  co spowodowało, że zaczęła zakładać maski.

aisato zycie

Lisa Aisato stworzyła piękną, uniwersalną opowieść o życiu. Tak jest też zatytułowana ta opowieść - "Życie". Autorka prowadzi nas przez świat, zaczynając od naszych narodzin. Jako dzieci odkrywamy z ciekawością świat, doświadczamy go po raz pierwszy , aby z czasem poznać smak pierwszych rozczarowań, blasków i cieni dojrzewania, a w końcu niepewnej dorosłości, która na każdym kroku zaskakuje. Każda strona tej książki zachwyca, uwagę przykuwają ilustracje, na które składają się najlepsze prace autorki. To wyjątkowa pozycja, która bez względu na wiek czytelnika, niesie ze sobą czułą wzruszającą przypowieść o życiu każdego z nas.

panie czarowne

Jakub Ćwiek zabiera nas do swoich rodzinnych Głuchołaz. Między wierszami historii, w którą nas wciąga, przemyca nam historię swojego miasta i regionu, ukazuje nam też kawałek siedemnastowiecznej roboty inkwizytorów na pograniczu polsko-czeskim.
Bohaterkami książki są kobiety. Betka, Królewna, Lilka i Bunia, która jako starucha (okropne słowo) łączy teraźniejszość z przeszłością. Każda z wiedźm, czyli kobiet które wiedzą, jest inna. Są istotami z krwi i kości, charakternymi babkami z masą mocnych uczuć i siłą, którą pożytkują na ochronę bliskich i miasta.

joan didion

Niesamowita osobowość, której pamiętnik biograficzny „Rok magicznego myślenia” ukazał się w nowym wydaniu na polskim rynku wydawniczym. To nie tylko dziennikarka – również eseistka, powieściopisarka oraz scenarzystka, której wizerunek w amerykańskiej kulturze kojarzony jest z motywami na ubraniach czy torbach. Jej teksty w latach 60. i 70. odgrywały kluczowe role w podejmowaniu tematyki walki z rasizmem – między innymi w Nowym Yorku (zachęcam do sięgnięcia po eseje „Dryfując do Betlejem”). Mówi się, że jej teksty są częściej cytowane niż czytane.

mentalista

Nazwisko Camilli Läckberg to światowa marka. Pod względem popularności wśród kobiecych pisarek kryminałów, jest jedną z tych topowych, i to od lat. Henrik Fexeus również jest pisarzem, ale głównie ekspertem od mowy ciała i komunikacji niewerbalnej, gwiazdą telewizji. „Mentalista” z kolei to tytuł ich wspólnie napisanego kryminału, po który sięgnęłam zachęcona tytułem właśnie – skojarzył mi się z bardzo dobrym amerykańskim serialem, z doskonałym Simonem Bakerem w roli głównej.

Powieść Läckberg i Fexeusa liczy niemal 700 stron, budząc nadzieję na solidną dawkę porządnej fabuły. W końcu to historia o mentaliście – człowieku „czytającym w myślach”, profesjonalnym manipulatorze i specjaliście od stwarzania pozorów. Czyż samo to nie brzmi mocno kryminalnie? Henrika Fexeusa pole do popisu, jego działka. Ale gdy współautorką książki jest Läckberg, to musi być trup. I zagadka. A skoro jest to kryminał o potężnej objętości, to powinno być kilka trupów i kilka zagadek. I one w „Mentaliście” są, ale… No właśnie, moje „czytelnicze ja” przez cały czas przygody z twórczością szwedzkiego duetu czuło w środku pulsujące, duże „ale”…

sandman

Za ten album, a w zasadzie serię zabierałem się od jakiegoś czasu. Kilkakrotnie rezygnowałem z lektury tłumacząc sobie, że jeszcze do tego nie dorosłem, że może mnie przytłoczyć. Czy słusznie? Nie przeszkadzało mi to jednak systematycznie kupować kolejne tomy. Staram się śledzić rynek wydawniczy i zauważyłem, że muszę się pośpieszyć - niektóre tomy zaczynały być coraz trudniej dostępne. Na dodruki nie ma szans, ale dla tych co nie zaczęli zbierać tej serii mam dobrą wiadomość - podobno Egmont szykuje nowe wydanie. Znając życie będą to grubsze i może w większym formacie wydania zbiorcze. Czas pokaże.

To ten dzień! Dzień Bibliotekarza! <jupi> To nim rozpoczynamy Tydzień Bibliotek (8-15 maja).  

Co robimy po godzinach? Bo przecież nie tylko czytamy książki. Każde z nas ma swoje pasje oraz inne pochłaniacze czasu niż litery.

2022 05 0 as1_Antonina
Nie wyznaję kultu maryjnego, ale ubóstwiam Maryjki. Maryjki pod każdą postacią – figurek, obrazków, ikon, świeczek, breloczków, wisiorków… Nawet kiczowatych lampek 3D, świecących w różnych kolorach. Nie minę przydrożnej kapliczki z Matką Boską, ani kapliczki w niszy ścian domów, bez ich obejrzenia.

Największym sentymentem darzę Morenitę z Tepeyac, Matkę Bożą z Guadalupe, ale to bogactwo ozdób i szat oraz mocny makijaż Matki Boskiej z Chapi (Peru) wprawiają mnie w zachwyt. A zresztą – każda jest piękna na swój sposób!

wszystkie moje mamy

Książka przedstawia nam historię dzieciństwa Szymona. Poznajemy go tuż przed wybuchem II wojny światowej, gdy z kolegą Dawidem bawią się pistoletami. Gdy Niemcy przekraczają granicę, życie dzieci (i dorosłych także) ulega diametralnej zmianie. Szymek traci tatę, bomba niszczy jego dom.

tygrysica

Bo lubię ładnie wydane książki

Tygrysica i Akrobata to propozycja włoskiej pisarki Susanny Tamaro, której książki doczekały się tłumaczenia na ponad czterdzieści języków. To baśń filozoficzna kierowana do młodego czytelnika, ale w „Serii z Żurawiem” znajdziecie wiele pięknie wydanych propozycji od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, oprawionych w akwarelowe okładki, które dodają metafizyczności opisanym w nich historiom. To niewątpliwie pełna poszukiwań droga, którą podąża mała tygrysica. Często niebezpieczna, bo krzyżuje się z ludzkimi drogami… Złożoność świata przedstawiona w tej opowieści, bajce jest jakby namalowana.

uparte serce

„Uparte serce”... pierwsze słowa tytułu publikacji Kaliny Błażejowskiej w pełni odzwierciedlają osobowość Haliny Poświatowskiej. Lata jej dzieciństwa przypadają na okres wojny. Trudne w tym czasie warunki – radziecka ofensywa i ukrywanie się wraz z rodziną w zawilgoconych piwnicach powodują, że Poświatowska zaczyna poważne chorować.

Zapalenie wsierdzia niesie za sobą poważne komplikacje. Brakuje jej kontaktu z rówieśnikami i możliwości uczęszczania do szkoły. Każdy wysiłek, nawet najdrobniejszy w postaci wejścia po schodach, biegania czy skakania osłabia jej serce. Każda chęć życia w normalnej postaci kończy się zakazami. Dni, tygodnie, miesiące Halina spędza w szpitalach i sanatoriach. Ciągłe zabiegi, operacje, badania stają się porządkiem dziennym w jej życiu. Poświatowska nieustannie walczy o to, by móc na co dzień zwyczajnie funkcjonować. Prawdziwym odpoczynkiem, ukojeniem staje się poezja i gra na pianinie. Czyta Słowackiego i Mickiewicza, a o napisanych przez siebie wierszach dyskutuje z matką. Z biegiem czasu teksty jej autorstwa pojawiają się w prasie. Lubi też przebywać nad morzem i spacerować wzdłuż plaży.